ASO BAŞKANI ÖZDEBİR YILIN SİVİL TOPLUM LİDERİ - Ankara Sanayi Odası

ASO BAŞKANI ÖZDEBİR YILIN SİVİL TOPLUM LİDERİ

    2 Nisan 2010

ASO BAŞKANI ÖZDEBİR YILIN SİVİL TOPLUM LİDERİ 
 
 
YILIN SİVİL TOPLUM KURULUŞU BAŞKANI  SEÇİLEN ASO BAŞKANI ÖZDEBİR:   
 
“YERLİ ÜRETİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI”
 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Petkim’in 45. kuruluş yılı  nedeniyle  düzenlenen   etkinlikte “Yılın Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı” seçildi.
 
Yerli sanayinin korunması ve gelişmesine yaptığı katkılar nedeniyle  ödüle layık görülen Özdebir 1 Nisan 2010 tarihinde Petkim’in İzmir Aliağa’da bulunan tesislerinde yapılan törenle ödülünü Petkim CEO’su Kenan Yavuz’dan aldı.
 
Özdebir, törende yaptığı konuşmada,  Petkim’in ülkemizin petrokimya sanayinde bağımsızlığını güçlendiren bir kuruluş olduğunu belirterek,  “Gerçek zenginlik ancak üretim ile olur. Birbirimizin saçını keserek zengin olamayız. Dünyada söz sahibi olmak da ancak üretimden geçer. Kronik hale gelmiş işsizlik ancak üretim ile aşılabilir. İstahdamı destekleyecek yegane güç üretimdir.” dedi.
 
Yerli üretime yönelik pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini de belirten Özdebir, “Batı hayranlığıyla kendi değerlerimizi unutmuş, başkalarına bakar hale gelmişiz. Bu düşünce kamu yöneticilerine de hakim olmuş. Başbakanımızın 2 ayrı genelgesine rağmen, kamu alımlarında hala yabancı üreticiler tercih ediliyor. Bu küresel rekabette kendi işletmelerimizi korumalıyız. Biz Ankara Sanayi Odası olarak yerli  üretimin önündeki engellerin kaldırılması için çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.