ASO Başkanı Özdebir: Ticareti Koruyan Enstrümanlardan Sanayiciler de İstifade Etmeli

    1 Kasım 2018

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Dünyadaki ticareti koruma altına alan enstrümanlardan sanayicilerin de istifade etmesi gerekir” dedi.
ASO ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) iş birliğinde düzenlenen “Dalgalı Piyasalarda Risk Yönetimi ve Korunma” konulu seminer ASO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Özdebir, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin zor bir coğrafyada bulunduğunu bu nedenle de bazı risklerle karşı karşıya kalabileceğini ifade etti ve “Coğrafya kader derler. Bu coğrafyanın bize yüklediği risklerden dolayı dikkatli olmamız gereken bir süreçten geçiyoruz” dedi. Küresel ticaretin çok farklı şekillerde yapıldığına değinen Özdebir, krizlere karşı geliştirilmiş “ticari faaliyetlerin kaskosu” denilecek enstrümanların olduğunu anlattı. Özdebir, “Dünyadaki ticareti koruma altına alan enstrümanlardan sanayicilerin de istifade etmesi gerekir” ifadesini kullandı.
Özdebir, sanayicinin daha çok üretmeyi düşündüğünü ve bu enstrümanları kullanmadığını ifade etti.
Açılış konuşmalarının ardından Gedik Yatırım Menkul Değerler AŞ Genel Müdür Yardımcısı Coşan Yeğenoğlu “Türev Ürünler ile Döviz, Emtia ve Faiz Risklerinden Korunma Stratejileri”, İntegral Yatırım Menkul Değerler AŞ Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu “Kur Riskinin Şirket Bilançosunda Yarattığı Hasarlar ile VİOP ve KAS’ta Kur Riskinden Korunma Amaçlı İşlemler”, İş Yatırım Menkul Değerler AŞ Uluslararası Piyasalar Hisse Senedi ve Türev Bölümü Uzmanı Özge Ongun “Uluslararası Piyasalarda Emtia Hedge Mekanizması”, Deustche Securities Menkul Değerler AŞ Türev Ürünler Direktörü Onur Akkaynak “Varantlar ve Yapılandırılmış Araçlara Giriş”, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Uluslararası Piyasalar Hisse Senedi ve Türev Bölümü Müdürü Şant Manukyan “Uluslararası Piyasalardaki Gelişmelerin Yorumlanması” Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan “Güncel Gelişmeler Çerçevesinde Temel Dinamikler ve Piyasanın Üç Sacayağı, Kur-Faiz-Borsa Üzerine Beklentiler” hakkında birer sunum yaptılar.

EMC_2615 EMC_2617
EMC_2642 EMC_2680