ASO Başkanı Özdebir: “Sanatla ruhumuzu güzelleştirmiyorsak, sahip olduklarımızın topluma faydası yok”

    15 Mart 2018

26 ülkeden 550 sanatçının katıldığı “ARTANKARA”, açılış kokteylinin ardından ziyarete açıldı.

Congresium’da düzenlenen (ARTANKARA) Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nın açılışına ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve çok sayıda sanatçı ve sanatsever katıldı.

Fuarın açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, 4. ARTANKARA fuarına ilginin her geçen gün arttığını belirterek, bu ilgiden çok memnun olduğunu ifade etti.    Ankara’nın bir zamanlar sanatın merkezi olduğunu dile getiren Özdebir, “Ankara’da yetişen sanatçılarımız Ankara’dan kaçmaya başladı. Bu sergiyle beraber görüyorum ki Ankara yavaş yavaş aslına rücu ediyor. İsterseniz dünyanın en zengin insanı olun, o zenginlik beş para etmez. O zenginliğe uygun yaşayıp, ona uygun zevklere sahip olmanız gerekir. Ulu Önder Atatürk’ün söylediği gibi, ‘Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir’  Eğer siz sanatla ruhunuzu güzelleştirmiyorsanız, o sahip olduklarınızın topluma fayda sağlaması da son derece zordur. Sanat insanın ruhunu inceltir, kalbini yumuşatır, bakmasını, dinlemesini öğretir. O yüzden sanatçılarımızda bu toplumun şekillendirilmesinde görüşleri, eserleri doğrultusunda mayalayan insanlardır” diye konuştu.

Çağdaş sanat örneklerinin sergilendiği “ARTANKARA” Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, aralarında İtalya, İngiltere, Almanya, Avusturya, Fransa, Kanada ve Rusya’nın da bulunduğu 26 ülkeden 550 sanatçıyı Başkent’te buluşturuyor.  

18 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek ARTANKARA’da resim, heykel, seramik, özgün baskı, fotoğraf, enstalasyon ve kavramsal sanat eserleri görülebilecek.

1 EMC_1496 EMC_1592