ASO Başkanı ÖZDEBİR Patlamaların Gerçekleştiği Alana Karanfil Bıraktı

    14 Ekim 2015

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir,  Ankara İş Dünyası kuruluşlarının başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle bugün Ankara Garı’na giderek patlamaların gerçekleştiği alana karanfil bıraktı.
 
 
Burada bir konuşma yapan Özdebir, Ankara’daki bombalı saldırıda devleti suçlu göstermeye çalışanlar olduğunu belirterek, “Bizim devlet geleneğimizde, devlet kültürümüzde böyle bir şey kesinlikle yok” dedi. 
Konuşmasında saldırının tüm Türk milletine yönelik olduğunun altını çizen Özdebir, “Bu saldırının acısıyla belki de acımızı derinleştirecek birtakım spekülasyonlar, bunu bir yerlere mal etmeye, devleti bu işte suçlu göstermeye çalışanlar oldu. 1980 öncesi dönemde belki tasvip etmeyeceğimiz olaylar yaşadık ama böyle bir şeyi hiçbir zaman yaşamadık. Bizim devlet geleneğimizde, devlet kültürümüzde böyle bir şey kesinlikle yok” ifadelerini kullandı.
 
 
Türkiye’nin Suriye gibi olmaması için ortak değerlere sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Özdebir, 78 milyon kişi tek ses verdiğinde Türk milletinin var olabileceğini söyledi. Devlet otoritesi kalmadığı zaman toplumların ne hale geldiğinin Suriye örneğine bakıldığında görülebileceğini aktaran Özdebir, sağduyunun elden bırakılmamasının önemini vurguladı. 
Özdebir, bir gazetecinin, “HDP’nin çağrısıyla Mimarlar Odası ve Tabipler Odasının hayatı durdurma kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine, “Belki duygusal olarak alınmış kararlardır. Hiçbir şekilde tasvip etmiyorum” dedi. Özdebir, herkesin sabırla soruşturmanın sonucunu beklemesi gerektiğini sözlerine ekledi.