ASO Başkanı Özdebir: İş kazalarında Avrupa liderliğinden kurtulmalıyız. - Ankara Sanayi Odası

ASO Başkanı Özdebir: İş kazalarında Avrupa liderliğinden kurtulmalıyız.

    19 Mayıs 2016

-ASO Başkanı Özdebir: İş kazalarında Avrupa liderliğinden kurtulmalıyız.

-MYK Başkanı Adem Ceylan ASO 2. OSB’de yeralan Mesleki Test ve Sertifikalandırma Merkezi’ni ziyaret ederek işçi ve işverenleri uyardı. 25 Mayıs tarihinden itibaren tehlikeli meslek sınıflarında yeterlilik belgesi olmayan işçiler artık çalışamayacak.

MYK Başkanı Adem Ceylan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ile birlikte, Ankara Sanayi Odası (ASO) 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde yeralan Mesleki Test ve Sertifikalandırma Merkezi’ni (METES) ziyaret etti. 

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, mesleki yeterlilik sınavlarında başarısız olan adayların eksiklerini tamamlamaları için sürekli eğitim merkezleri kuracaklarını dile getirdi.

Asansör bakım, onarım ve montaj mesleğine ilişkin standartların bizzat sektör temsilcileri tarafından belirlendiğinin altını çizen Özdebir, “Bir asansör montajcısının neleri bilmesi lazım, el becerileri olarak neleri yapabilmeleri lazım? Bu, sektör tarafından tespit edildi” diye konuştu.

Sertifikanın yurt dışında da geçerliliği bulunduğunu anlatan Özdebir, sertifika alan kişilerin AB ülkelerinde de asansör bakım, onarım ve montajı konusunda çalışabileceklerini söyledi.

Türkiye’nin iş kazaları konusunda Avrupa’da lider konumda bulunduğunu vurgulayan Özdebir, ” İş kazaları konusunda Avrupa liderliğinden kurtulmalıyız. Bunlara çok dikkat edilmeli. İş kazaları maliyetleri ve verimliliği olumsuz etkileyen unsurlar.” diye konuştu.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan da tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler konusunda belgelendirilmiş çalışan sayısı ile diğerlerinin sayısı arasında önemli farklar bulunduğunu belirterek, “Bu durum, maalesef mesleki yeterlilik belgesi olmayan çalışanlar için çok sıkıntılı bir süreci doğuracaktır.” dedi.

MYK’nın önemli bir düzenleyici ve denetleyici kurum olduğunu belirten Ceylan, ASO’nun mesleki yeterlilik konusunun önemini zamanında fark ederek, bu konuda üç adet test ve sertifika merkezi oluşturduğunu söyledi.

Kurum olarak iş sağlığı ve güvenliğini çok önemsediklerini vurgulayan Ceylan, “Bizim için bir kişinin hayatı dünyalara bedel.” diye konuştu.

Belgelendirme faaliyetleri ile iş dünyasına nitelikli eleman kazandırmayı amaçladıklarını ifade eden Ceylan, bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceklerini kaydetti. 

Ceylan 26 Mayıs’tan itibaren tehlikeli ve çok tehlikeli meslek sınıflarında faaliyet gösteren işletmelerin mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan işçileri çalıştıramayacağını hatırlatarak, bin 250 meslek için meslek standardı hazırlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler konusunda belgelendirilmiş çalışan sayısı ile diğerlerinin sayısı arasında önemli farklar bulunduğuna dikkati çeken Ceylan, “Bu durum, maalesef, mesleki yeterlilik belgesi olmayan çalışanlar için çok sıkıntılı bir süreci doğuracaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Ceylan bugüne kadar 48 bin 278 mesleki yeterlilik belgesi düzenlediklerini belirterek, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 7 milyon 196 bin 795 lira sınav ve belgelendirme ücreti ödendiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile MYK Başkanı Adem Ceylan, Asansör Mesleki Yeterlilikleri Test Ünitesi’nde gerçekleştirilen bir sınavı izledi.

  1 2   3
  4  5 
Haberle ilgili tüm görsellere ulaşmak için tıklayınız