ASO Başkanı Özdebir: “Geleceğin dünyası Endüstri 4.0 ile şekillenecek”

    3 Şubat 2017

Teknoloji, Ar-Ge, Bilim ve İnovasyon Derneği (TABİD) ile Bilkent Cyberpark işbirliği ile düzenlenen “Kobiler Açısından Endüstri 4.0 ve Teknoparkların Rolü” toplantısı Bilkent Cyberpark’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, TOSYÖV Başkanı Nezih Kuleyin, TABİD Başkanı Nuray Başar, Serdar Plastik Genel Müdürü Sedar Tütek ve iş ve akademi dünyasından çok sayıda temsilci katıldı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir Endüstri 4.0 ile bilgisayarların internet üzerinden birbirine bağlanarak akıllı fabrikaların oluşturulmasının hedeflendiğini belirterek, ”Bu akıllı fabrikalarda bilgisayarlar, üretim süreçlerini, makinaların bakım ve onarım programlarını düzenliyor, satış yerlerindeki bilgisayarlar ile kurdukları iletişim sayesinde yeni siparişlere göre üretim miktarını ayarlıyor ve fabrikadaki insanların aldıkları kararların uygunluğunu denetleyerek gerekirse uyarılarda bulunuyor” dedi.

Geleceğin dünyasının Endüstri 4.0 ile şekilleneceğini vurgulayan Özdebir, “Almanya, ABD, Güney Kore, Çin, Endüstri 4.0’ın kendi versiyonlarını kuruyor, Endüstri 4.0’ın önünü açmak için kurumsal yapılar oluşturuyor. General Electrics, Siemens, Bosch, Endüstri 4.0’da ilerleyen büyük şirketlerin sadece bazıları. Ancak, Endüstri 4.0 sadece büyükleri değil, KOBİ’leri de yakından ilgilendiriyor. Çünkü bilgisayarlar, karar alma süreçlerinde insanın yerini aldıkça zaman kaybı ve hata yapma olasılığı azalıyor, verimlilik artarken inovasyon süreçleri kısalıyor, maliyetlerde de büyük düşüşler sağlanıyor. Çünkü bilgisayarlar, karar alma süreçlerinde insanın yerini aldıkça, zaman kaybı ve hata yapma olasılığı azalıyor, verimlilik artarken inovasyon süreçleri kısalıyor, maliyetlerde de büyük düşüşler sağlanıyor.” diye konuştu. Özdebir, Türkiye’de orta ve yüksek teknoloji üretiminde açık ara önde olan Ankara’nın Endüstri 4.0’a en hazırlıklı kent olduğunu da sözlerine ekledi.


TOSYÖV Başkanı Nezih Kuleyin de bilginin artık topraktan ve sanayiden daha önemli olduğunu, endüstri 4.0 ile birlikte çok yönlü bir disiplinle karşılaştığımızı, bu çok yönlü disiplin sayesinde ucuz işçilik, makineler arasında insan olmadan çalışması, otonom robotlarla imalatın kalitesini artırmak, similasyon sayesinde deney şansının artması ve anında olaya müdahale etme şansının olması gibi her türlü bilgiyi görebilme şansımızın olduğunu dile getirdi.

TABİD Başkanı Nuray Başar da Sanayi 4.0 trenini kaçırmanın bedelinin çok ağır olduğunu, dünyanın en büyük milyar dolarlık şirketlerinin artık sadece teknoloji şirketleri olduğunu, bu değişime ayak uyduramayan kişi, kurum ve devletlerin geleceğin dünyası içinde yer bulamayacağını, bu yüzden ülkemizin geleceği için değişime hızlı bir şekilde ayak uydurmamız gerektiğini söyledi.

Serdar Plastik Genel Müdürü Sedar Tütek ise Endüstri 4.0’ı ilk kullanan firmalardan biri olduklarını, başarıya giden yolda adım adım yol aldıklarını ama hiç bir şekilde geri adım atmadıklarını ifade etti. Yaptıkları her işte öncü olmayı hedeflediklerini, zor olsa bile şu anda multidisipliner bir şekilde işlerini rayına oturttuğunu belirtti.

IMG_9844 IMG_9866 N. ÖZDEBİR
NURAY BAŞAR