ASO Başkanı Özdebir: “Artık İşimize Bakalım”

    26 Mart 2014

Ekonomik büyüme ve yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Ankara Sanayi Odası  Başkanı Nurettin Özdebir “Türkiye, bir seçimi daha demokratik olgunlukla geride bırakmıştır. Artık herkesin işine  bakmasının zamanı gelmiştir” dedi.
 
4’üncü çeyrek ve 2013 yılı ekonomik büyümesinin beklentilere uygun geldiğini belirten Özdebir “2013 yılı büyümesi, Orta Vadeli Programda belirtilen yüzde 3,6’yı geçmiştir. Bu yılın hedefi de yüzde 4’tür. Bu yılın ilk çeyreğinde büyümenin çok zayıf kalacağını düşünüyoruz. Ancak, yılın geri kalan kısmında bu tablo değişebilir ve hedefe yaklaşılabilir. 4’üncü çeyrekte iç talebin büyümeye katkısında 3. çeyreğe göre bir artış olmuştur. Diğer yandan ihracatta yılın 3’üncü ve 4’üncü çeyreğindeki düşüş, dış ticaretin büyüme üzerindeki olumsuz etkisini artırmıştır. Bu veriler, 2013 yılında büyümenin iç talep artışından kaynaklandığını göstermektedir. Alınan tedbirler nedeniyle iç talep artışının bu yıl geçen yıla göre daha sınırlı kalacağını söyleyebiliriz. Yılın ilk iki ayına ilişkin dış ticaret verileri, bu yıl dış talebin büyüme üzerindeki etkisinin geçen yıla göre daha olumlu olacağı beklentilerini güçlendirmektedir” dedi.
 
Yılın son iki çeyreğinde imalat sanayiindeki büyümenin genel ekonomik büyümenin üzerinde olduğuna dikkat çeken Özdebir “bu durum, sanayiciler olarak bizleri memnun etmiştir. Sanayi Türkiye’de yeniden ekonomik büyümenin lokomotifi haline gelmiştir. Bunun devam etmesi için başta ekonomi yönetimi olmak üzere herkesin yeniden üretime ve yatırıma odaklanması gerekmektedir” dedi.