ASO Başkanı Özdebir; ‘‘Üretmeyen ülkeler, yönetilmeye mahkum olur”

    15 Eylül 2014

Ankara Sanayi Odası tarafından ASO 1.OSB’de kurulan ASO Teknik Koleji 2014-2015 eğitim ve öğretim yılına düzenlen törenle başladı.
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir törende yaptığı konuşmada, Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı insanlar yetiştirmek için ASO Teknik Koleji’ni kurduklarını belirterek; ” Sizler gelecekte işletmelerimizde sorun çözen, sorunların üzerine giden,  çözüm üretebilen insanlar olacaksınız.  Bunun içinde sizlerin iyi yetişmesi gerekiyor.  Bu bilinç içinde davranmanız ve yüklenmiş olduğunuz sorumluluğun farkında olarak hayatınızı biçimlendirmeniz lazım. Türkiye’yi 2023 hedeflerine sizler taşıyacaksınız. Bunun için de tek yol üretim. Üretmeyen ülkeler yönetilmeye mahkum olur. Dünyadaki üretim yarışında var olmak mecburiyetindeyiz. Var olmak; daha iyi , daha kaliteli , daha verimli , daha başarılı olmakla olur.” dedi.
Ankara’nın yüksek teknolojinin üretim merkezi olduğuna dikkat çeken Özdebir,  ‘‘Ankara orta üstü ve yüksek teknolojide yoğunlaşmış bir il. Bunu Ankara’nın yapmış olduğu ihracattan ve bu ihracatın fiyatlarından da biliyoruz.Tabi buna bağlı olarak Ankara sanayisinin eleman ihtiyacı da farklı. Her işletmenin ihtiyaç duyduğu operatör düzeyinde elemana da ihtiyacı var, ama onun üstünde ara yönetici olacak, mühendis olarak üst yönetici olacak insanlara da ihtiyacı var. Bunun için 2 tane programımız var; bir tanesi OSEP projesi, diğeri ise bu okulda yürütmüş olduğumuz ASO Teknik Koleji eğitim programı. Burada sizlere iyi bir akademik eğitim vermek istiyoruz. İyi bir yabancı dil ve hepimize hayat boyu saygınlık kazandıracakgeliştirilmiş kişilik vermek istiyoruz. Sizleri 21. yüzyılın ihtiyaçlarına göre yetiştirmeye çalışıyoruz. Bilgi günümüzde çok hızlı üretiliyor, çok hızlı tüketiliyor. 2020’lere geldiğimizde o güne kadar üretilmiş tüm bilgiler 1 yıl içiresinde ikiye katlayacak, o zaman bu değişime sizlerin hazır olması lazım. Ben inanıyorum ki, bütün öğrenci kardeşlerimi bu duygu ve düşüncelerle bu ders yılınabaşlayacaklarını ve bundan sonra da hayatlarını buna göre düzenleyeceklerine bütün kalbimle inanıyorum’’ diye konuştu.
 
Ankara Sanayi Odası tarafından kurulan ve 2012-2013 döneminde eğitime başlayan ASO Teknik Koleji’nde 8. sınıfı bu yıl başlayan 144 öğrenciyle birlikte toplam 271 öğrenci eğitim görecek.