ASO Başkanı Nurettin ÖZDEBİR ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK OSTİM OSB - Ankara Sanayi Odası

ASO Başkanı Nurettin ÖZDEBİR ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK OSTİM OSB

 
Ankara Sanayi Odası’nın girişimleriyle Ankara  Büyükşehir Belediyesi ile Ankara’da yer alan OSB’ler arasında imzalan protokolün ardından yapılan çalışmaları incelemek  amacıyla Ankara Sanayi Odası  Başkanı Nurettin  Özdebir  ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek 24 Ekim tarihinde OSTİM Organize Sanayi Bölgesin’de incelemelerde bulundu.
 
 
İncelemelerden önce Ostim Konferans Salonu’nda protokol ile ilgili bilgi veren  ASO Başkanı Özdebir,  taraflar arasındaki işbirliği protokolünün diğer belediyelere de örnek olması gerektiğini ifade ederek, protokolün 15 bini ar-ge projesinde olmak üzere 40 bin kişiye iş imkanı yaratacak olmasının kentteki işsizliğe çözüm olacağını söyledi. Belediyenin alım yaparken yerli sanayicilerin ürünlerine öncelik vermesinin ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını belirten Özdebir, ”Başbakanımızın yerli ürünlerin kullanılmasıyla ilgili genelgesinin yasal temeli için belediyeler başta olmak üzere kamuda yerli ürün kullanımı zorunlu hale gelmeli. Bu yerli sanayinin büyümesi için de oldukça önemli. Ankara Büyükşehir Belediyesinin buna öncülük etmesi bizi oldukça mutlu etti” diye konuştu.
 
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi  Başkanı Melih Gökçek de Büyükşehir Belediyesinin 2003 yılına kadar Ostim ve İvedik OSB’lere çeşitli desteklerde bulunduğunu belirterek, OSB Kanunu’nun çıkmasının ardından bu desteklere ara verildiğini söyledi. Kanunu OSB’lere ”belediyelerin içinde belediye” olma yetkisi verdiği için hoş karşılamadığını aktaran Gökçek, ”İmzalanan protokolle belediye ile sanayiciler arasındaki işbirliği kaldığı yerden devam edecek. Belediye OSB’lere 2 yıl boyunca her ay 3 milyon lira kaynak aktaracak. İşbirliği kapsamında ilk olarak Ostim’in sokak ve caddelerinde asfalt çalışmaları başlatıldı. Bunun dışında belediyenin alımlarında yerli ürünlerin alımına öncelik verilecek. Bunun için ikinci bir protokol imzalandı. Bu kurulacak ar-ge Ofisi, belediyenin ihtiyaçlarını belirleyecek ve sanayicimizin o ürünlerin üretimine öncelik vermesini sağlayacak” dedi.
 
Ankara’nın birçok alanda olduğu gibi sanayi alanında da büyük atılımlar gerçekleştiğini vurgulayan Gökçek, şunları kaydetti: 
 
”Belediye alımlarında Ankaralı sanayicilerin ürünlerinin alınmasını oldukça önemsiyoruz. Bunun sadece belediyemizle de sınırlı kalmayacağını bilmenizi isterim. Çünkü bizim 43 tane kardeş şehrimiz var. Onlar arasında birçok konuda danışanlar var. Belli ürünleri nereden aldığımızı bize soruyorlar. Yani imzalan bu protokol hem üretime hem de istihdama katkı sağlayacak. Zaten sanayicilerimiz 40 bin kişi istihdam sözü verdiler. Bu da gösteriyor ki bu protokolle hem sanayiciler hem de işsiz gençler bayram edecek.”
 
 
Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın ise belediye ile hafif raylı sistem, elektrikli araç, yenilenebilir enerji alanları başta olmak üzere işbirliği içinde olacaklarını ifade ederek, Ankara’nın sahip olduğu 8 teknokentle belediye, sanayi ve üniversite işbirliği açısından yüksek potansiyele sahip bulunduğunu söyledi. 
 
 
Konuşmaların ardından Orhan Aydın, Gökçek ve Özdebir’e protokolün imzalanmasındaki katkılarından dolayı plaket verdi. Daha sonra Gökçek, Özdebir ve Aydın, Ostim 1201. Sokak’ta devam eden asfalt çalışmasını inceledi ve bölgeyi gezdi.