ASO Başkanı Nurettin ÖZDEBİR Ankara İl Genel Meclisi Ağustos Ayı Toplantısına Konuşmacı Ol - Ankara Sanayi Odası

ASO Başkanı Nurettin ÖZDEBİR Ankara İl Genel Meclisi Ağustos Ayı Toplantısına Konuşmacı Ol

 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir  Ankara İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantısına konuşmacı olarak katıldı. 
 
Ankara Sanayi Odası  Başkanı Nurettin Özdebir toplantıda yaptığı konuşmada, Ankara’nın haziran ayı itibarıyla ihracatının 3 milyar 27 milyon doları bulduğunu belirterek, yılın ikinci yarısında ihracatın artarak devam edeceğini umduklarını ifade etti.
 
ASO Başkanı Özdebir, Ankara İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantısında yaptığı konuşmada, İl Genel Meclisi’nin çok önemli bir görevi yerine getirdiğini belirtti. Bu çağda en önemli iki kavramın sivil toplum kuruluşları ile iller arası rekabet olduğunu ifade eden Özdebir, iller arası rekabetin ülkeler arası rekabetten çok daha önemli olduğuna işaret etti. 
 
Özdebir, ülkeler arası rekabeti ancak iller arası rekabetin şekillendirebileceğini, İl Genel Meclisi’nin yaptığı çalışmanın da diğer illerle rekabet edebilmek, yatırım çekmek açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Özdebir, bir şehri, tarımıyla sosyal hayatıyla, sanayisiyle, ticaretiyle bir bütün olarak ele almak gerektiğini, bütün bu alanların eşit düzeyde gelişimi sağlanarak ilin gelişmesinin yakalanabileceğini söyledi. Ankara’yı bu konuda biraz eksik bulduğunu dile getiren Özdebir, Gaziantep, Kayseri, Konya gibi illerde belediye, halk ve firmaların daha fazla bir bütünleşme içerisinde olduğunu gözlemlediğini, bunların Ankara’ya örnek olması gerektiğini ifade etti. Özdebir, Ankaralılar olarak idareci, siyasetçi, yatırımcı olarak aynı hedefe aynı şekilde ve eş zamanlı atış yapılması gerektiğini belirtti.
 
 Ankara’nın ticarette yarattığı katma değer ve markalaşmada İstanbul’un ardından ikinci sırada yer aldığını kaydeden Özdebir, sanayileşmede yarattığı katma değer ile de 4. sırada bulunduğunu vurguladı. 
 
 
Başkent’in memur, üniversite, sağlık ve sanayi kenti olduğunu belirten Özdebir, şunları söyledi:
 
”ASO olarak, savunma sanayisine büyük önem veriyoruz. Çünkü savunma sanayi daha kaliteli ürünler üretmek için bir kültür oluşturuyor. Bu kültürle birlikte Ankara diğer illerden çok farklı konuma geldi. Ana yüklenicilerin Ankara’da olmasından dolayı ciddi bir kültür oluştu ve savunma sanayimiz hızlı bir şekilde gelişiyor.
 
Ankara’nın ihracatı geçen yıl sonu itibarıyla 5,6 milyar dolar oldu. Bu yıl ki ihracat ise daha da iyi gidiyor. Ankara’nın haziran ayı itibarıyla ihracatı 3 milyar 27 milyon 825 bin dolar oldu. Yılın ikinci yarısında ihracatın daha da artarak devam edeceğini umuyoruz. ihracat kalemlerimizin başında kimyevi maddeler ve ürünleri, demir çelik ürünleri ile taşıt araçları ve yan sanayi ürünleri geliyor.
 
Ankara’nın 2010 yılı sonu itibarıyla ithalatı ise 19 milyar dolar oldu. Kamunun ithalatlarının da bunun içinde yer alması ithalat rakamını büyütüyor. Mesela BOTAŞ’ın Ankara’da olması da bu rakamda etkili. Kamu adına alınan ürünler sadece Ankara için olmuyor diğer iller için yapılan ithalatın da bu rakamın içerisinde olması Ankara’nın ithalatını ve dış ticaret açığını artırıyor.  
 
Ankara’nın Haziran ayı itibarıyla bu yılki ithalat rakamı ise 12,8 milyar doları buldu.”
ASO Organize Sanayi Bölgeleri hakkında bilgi veren Özdebir, dökümcüler için ayrı bir organize sanayi bölgesi oluşturacaklarını ve dökümcüleri şehir dışına taşıyacaklarını bildirdi. Özdebir, Ankara’da hurdacılık sektörünün de yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydetti.
 
İl Genel Meclisi üyelerinin sorularını da yanıtlayan Özdebir, Konya Yolu üzerinde organize sanayi bölgesi oluşturulup oluşturulmayacağı konusunda, Konya Yolu üzerinde bulunan arazilerin tarım arazileri olduğunu ve bu arazilere sahip çıkılması gerektiğini belirterek, ”Tarım arazileri bizim geleceğimiz, bunun farkında olmamız lazım. 2009 krizi olmasa bugünkü gündem konusu gıda arzı güvenliği olacaktı. Şimdi Afrika bunu yaşıyor. Kimsenin umurunda  değil, ama buz tarım arazilerimizi korumazsak gelecekte bizim başımıza da gelmesi kaçınılmaz olur” dedi.