ASO Başkanı Nurettin Özdebir: 2019’un bu yıldan daha iyi geçeceğine inanıyorum

    26 Aralık 2018

Ankara Sanayi Odası Aralık ayı olağan meclis toplantısında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ekonominin yılın üçüncü çeyreğinde küresel saldırılar ve kur şokuna maruz kaldığını bu nedenle 2018’in zor bir yıl olduğunu vurguladı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Nurettin Özdebir, “2019’un bu yıldan daha iyi geçeceğine inanıyorum. Özellikle ABD ile olan ilişkilerimizin düzelmesi ve Avrupa’da Türkiye algısının tekrar düzelmeye başlamış olmasından kaynaklı Türkiye’ye yönelik ilgi artışını, inşallah ülkemize yeniden doğrudan ve portföy yatırımları olarak görürüz” dedi.

Yılbaşından bu yana çeyrekler itibarıyla büyüme oranlarının düştüğüne işaret eden Özdebir, “Gidişat böyle devam ederse, belki de son çeyreği negatif bir büyüme ile kapatacağız.” değerlendirmesinde bulundu. Özdebir, küresel ticaretin de son yıllarda zorlandığının altını çizerek, gelişmiş ülkelerde büyüme rakamlarının eksi yönde revize edildiğinin altını çizdi.

Özdebir, 2019’un bu yıldan daha iyi geçeceğine inandığını ifade ederek, “Özellikle ABD ile olan ilişkilerimizin düzelmesi, Avrupa’da Türkiye algısının tekrar düzelmeye başlamış olması, Türkiye’nin stratejik konumunun başkaları tarafından daha iyi idrak edilmesi ve buna bağlı olarak Türkiye’ye insanların tekrar gözlerini çevirmesi… İnşallah bu ilgi artışını ülkemize yeniden doğrudan ve portföy yatırımları girişi olarak görürüz.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Kısa çalışma uygulamasından memnunuz”

Türkiye’nin cari açık sorununu bitirip tasarrufları artırmadan krizlerden çıkamayacağını ve bağımsız bir ekonomiye sahip olamayacağını vurgulayan Özdebir, problemlerin üretimle aşılabileceğini kaydetti.

Bu yıl artı istihdam yaratılmasına karşın iş gücüne katılımların artması nedeniyle işsizlik oranının da yükseldiğini belirten Özdebir,  “Bu anlamda kısa çalışma uygulamasının başlamış olması sevindirici. Kısmen de olsa istihdamın devamı açısından önemli bir gelişme. İşletmelerin, yetişmiş elemanlarını kaybetmemesi açısından son derece önemli bir katkı oldu. Bu katkıdan dolayı hükümetimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Özdebir, ekonomideki dengelenme sürecinin nisan ve mayıs aylarına kadar devam edeceğini de söyledi.

– “İşvereni TOBB temsil etmeli”

Asgari ücret artışına da değinen Özdebir, net 2 bin 20 liraya yükseltilen ücretin beklentilerinin üzerinde olduğunu belirterek, “Ama çalışanlarımızın hakkıdır. Hayırlı, uğurlu olsun.” diye konuştu.

Özdebir, asgari ücretin gelir dilimlerine de ölçü oluşturduğuna işaret ederek, vergi dilimlerindeki düzenlemenin asgari ücret baz alınarak düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) işverenleri temsilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda bulunmasını da eleştiren Özdebir, şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sözleşmesi’ne göre asgari ücret, tarafların temsil edilmiş olduğu bir toplantıyla belirleniyor. Sözleşme’de diyor ki temsil yeteneği en yüksek olan kimse tarafları o temsil eder. Türkiye’deki işletmelerin binde 2’sini temsil eden, firmaların da ancak bir kısmının üye olduğu bir organizasyon bizim adımıza pazarlık yapsın diye tayin ediliyor. Bu, yanlış bir şey.”

Özdebir, bu durumun ülke gerçekleriyle uyumsuz sonuçların ortaya çıkmasına yol açtığının altını çizerek, pazarlıklarda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gibi, işveren kesimini daha iyi temsil edecek bir yapının yer alması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin yeni bir büyüme hikayesine ihtiyaç duyduğunu anlatan Özdebir, birçok başarılı Türk’ün yurt dışında yaşadığını ifade etti.

Bu kişilerin bulundukların ülkelerden Türkiye’ye daha fazla fayda sağlayabileceklerini dile getiren Özdebir, “Orada edindikleri tecrübeler ve bilginin ülkemize transferini sağlayabilirler. Kurmuş oldukları iş ağlarıyla Türkiye’ye yeni iş imkanları sağlayabilirler. Bu anlamda Türk diasporasının da ciddi bir kaynak olduğunu ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.