ASO Başkanı Nurettin Özdebir; ‘‘TÜRK-MACAR TİCARİ İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRMELİYİZ” - Ankara Sanayi Odası

ASO Başkanı Nurettin Özdebir; ‘‘TÜRK-MACAR TİCARİ İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRMELİYİZ”

    21 Eylül 2015

Türkiye ile Macaristan arasındaki ticari geliştirebilmek amacıyla Türk-Macar Komitesi Başkanı AndrasRev ve beraberindeki heyet Ankara Sanayi Odası’nı ziyaret ederek ASO üyesi firmalarla ikili görüşmelerde bulundu.
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette, Macaristan da ki yatırım imkanlarını anlatmak üzere bir toplantı gerçekleştirildi.
 
 
 
Toplantının açılışında bir konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Macaristan ile olan iki milyar dolarlık ticaret hacmimizi daha da artırmamız gerektiğini belirtti. Özdebir; ’’Macaristan ile Türkiye sadece tarihi bağlantılarıyla değil, ticari bağlantılarıyla da önemli bir partner. Macaristan ile ticaret hacmimiz iki milyar dolar. Bu ticaret hacminin  %60’nı Macaristan’nın ülkemize olan ihracatı oluşturmaktadır’’ dedi.
 
 
 
 
İki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 5 milyar dolar olduğunu belirten ASO Başkanı Özdebir; ’’Bu hedefe ulaşabilmek için bir yıl önce Budapeşte Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği anlaşması imzaladık. İşbirliği anlaşmasıyla beraber iki ülke arasındaki işadamlarının daha rahat çalışabilmeleri için zemin hazırlandı. Bu çalışmalar sonucu Dünya’da ticaretinin büyümekte sıkıntı çektiği, Avrupa’da birçok ülkenin resesyonda olduğu dönemde bile iki ülke arasında ki ticaret hacmi iyi bir performans sergiliyor. Karşılıklı iki ülke arasında yatırım faaliyetleri devam ediyor.  Macaristan’da 100’ün üzerinde türk yatırımcı firma bulunmakta. Bu sayıyı daha fazla artırmamız gerekir. Macar firmaların da ülkemizde yatırım yapmasını bekliyoruz. Iki ülke arasında ki ticaret hacmini hep birlikte geliştirmemiz gerekiyor’’ diye konuştu. 
 
 
Türk-Macar Komitesi Başkanı AndrasRev ise iki ülke arasındaki ticari ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla Türk-Macar masası oluşturduklarını söyledi. AndrasRev; ‘‘İki ülke arasındaki politik bağlar ile birlikle ticari bağlar da devam ediyor. İki ülke arasında ki ticaret hacmi yavaş yavaş ilerlemeye başladı. Önümüzdeki dönemde Macaristan Exim Bank Türkiye’de bir ofis açacak. Umarım bu çalışmalar önümüzdeki yıllarda iki ülke arasındaki ticaret hacmini 5 milyar dolarlık seviyelerine yükseltir’’ dedi.