ASO Başkanı Nurettin ÖZDEBİR ‘‘Gelecekte İnşaat Mühendisliği’’ Etkinliğinin Açılışına Konu - Ankara Sanayi Odası

ASO Başkanı Nurettin ÖZDEBİR ‘‘Gelecekte İnşaat Mühendisliği’’ Etkinliğinin Açılışına Konu

    11 Haziran 2012

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Topluluğu Öğrencileri tarafından düzenlenen ‘‘Gelecekte İnşaat Mühendisliği’’ etkinliğinin açılışına konuşmacı olarak katıldı.
 
 
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir yaptığı konuşmada, Çin’den sonra en büyük müteahhitlik kapasitesinin Türkiye’de olduğunu belirterek, ”Bunun artmamasının bir tek sebebi var, müşavirlik hizmetinde müteahhitlik hizmetlerinde olduğu kadar başarılı değiliz” dedi. Müteahhitlik sektöründe dünyanın en büyük 225 firmasının içerisinde 32 Türk firmasının olduğunu belirterek, Çin’den sonra en büyük müteahhitlik kapasitesinin Türkiye’de olduğuna dikkati çekti. Bu sayının artmamasının tek bir sebebi olduğunu dile getiren Özdebir, öğrencilere, ”Müşavirlik hizmetinde müteahhitlik hizmetlerinde olduğu kadar başarılı değiliz. Bu ihtiyaçların tespitinde de size düşen çok önemli görevler var” diye seslendi. Mesleki yeterliliğin Türkiye’nin önemli ihtiyaçlarından biri olduğunu belirten Özdebir, bugüne kadar özel sektör olarak yetkin mühendisleri yetiştirme işini üniversitelere bıraktıklarını söyledi. Üniversite sanayi işbirliğinin sadece bir takım projeler geliştirmek olmadığını, özel sektörün eğitimin şekillendirilmesinde yer alması gerektiğini vurgulayan Özdebir, bu noktayı ihmal ettiklerini söyledi. Özdebir, şöyle devam etti: ”Mesleki yeterlilik müessesesi kurulduğu zaman bu kişileri istihdam edecek olan taraf neleri istediğini belirleyecek, sınav ona göre yapılacak. Mecburen yasanın ihtiyacına göre de eğitim programları düzenlenecek. Bugüne kadar inşaat mühendisliği bölümümüzden mezun olan arkadaşlarımızın hukuki olarak dünyanın en büyük gökdelenini projelendirmesinde bir engel yoktu. Ama bu oldu maalesef. Bugün yapı stokumuzun yüzde 70’inin yeniden yapılmasını konuşuyoruz.
 
Bu ölçme ve değerlendirmenin eğitim ve öğretimden ayrı olmasının temel sebebidir.”
 
 
Konuşmaların ardından Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duran Altıparmak, Özdebir’e Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı  işlemeli bir şekerlik hediye etti.