ASO 25. Gündem Toplantısı - Ankara Sanayi Odası

ASO 25. Gündem Toplantısı

    10 Şubat 2016

Ankara Sanayi Odası “ASO Gündem Toplantıları”nın yirmi beşincisi Eximbank Genel Müdür Yardımcıları Enis Gültekin, Alaaddin Metin ve Krediler Müdürü Berna İldoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

gündem

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, imalat sanayisindeki artışın geçen yıl yüzde 3,6 düzeyinde gerçekleştiğini belirterek, “Bu artışla 2015 yılını yüzde 4’lük büyümeyle kapattığımız neredeyse kesinleşti” dedi.

gündem1

Özdebir, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin geçen yılın aralık ayında yıllık bazda yüzde 4,5, 2015’in tamamında ise ortalama yüzde 3,1 arttığını belirtti. Özdebir, Türkiye ekonomisinin 2016 yılındaki performansının ihracat pazarlarındaki ve dünya ekonomisindeki gelişmelere bağlı olacağına işaret ederek, şunları kaydetti: “2014’te 157,5 milyar dolar olan ihracatımız, 2015’te yüzde 9,3 azalarak 144 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dünya ticaret hacmindeki artışın yavaşlaması, güneyimizdeki ihracat pazarlarımızda yaşanan savaşlar ve en büyük ticaret ortağımız Avrupa Birliği’ndeki büyümenin yavaş seyretmesi, ihracatımızdaki düşüşün nedenleri arasında bulunuyor.”

gündem2

İhracattaki düşüşün birkaç yıl daha devam edebileceğini ifade eden Özdebir, devletin ihracatçılara vereceği desteğin önemli olduğunu söyledi. Özdebir, sektörel ve bölgesel bağımsızlıktan kurtulmak ve rekabet edilebilecek alanları belirlemek için özel sektör katılımıyla ihracat stratejisinin güncellenmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin ihracatını geliştirmesi yolunda Türk Eximbank’ın da önemli çaba gösterdiğini dile getiren Özdebir, “Eximbank’ın ihracatın itici gücü haline gelebilmesi için kaynak yapısı güçlendirilmeli, bürokratik işlemler azaltılarak basitleştirilmeli ve özellikle teminat sorununu kolaylaştırıcı önlemler alınmalı” değerlendirmesinde bulundu.

gündem4

Türk Eximbank Uluslararası Krediler Genel Müdür Yardımcısı Alaaddin Metin de bankanın 1987’de kurulduğunu ve Türkiye’de tek resmi destekli ihracat finansman kuruluşu olduğunu söyledi.

Türk Eximbank’ın sermayesinin tamamının hazineye ait olduğunu dile getiren Metin, ihracatın arttırılmasının temel hedefleri olduğunu kaydetti.

Sigorta İşlemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin ise bankanın sigorta hizmetlerine ilişkin bilgiler verdi.