ASO 23. Gündem Toplantısı Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk’ün katı - Ankara Sanayi Odası

ASO 23. Gündem Toplantısı Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk’ün katı

    4 Aralık 2014

ASO 23. Gündem Toplantısı Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk’ün katılımıyla yapıldı.
 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Dünyayı ilk defa standartlarla tanıştıran bir ülkenin evlatlarıyız ancak maalesef bunu sürdürememişiz. Standartlar, bizim açtığımız yolda bizden çok daha etkili kurumlar tarafından, ülkelerin ekonomik ve sanayi sınırlarını korumak için ticareti ve rekabeti şekillendirme noktasında önemli bir araç olarak kullanılmakta” diye konuştu. 
Dünyada ve Türkiye’de standartların sektörlerin önerileriyle hazırlandığını belirten Özdebir, sektörün kendisini koruması için bu konuda çalışma yapması gerektiğine işaret etti. Standartların dünyanın çeşitli ülkeleri ve güvenilir marka olarak tanınmış ticari kuruluşlar tarafından istismar edildiğini savunan Özdebir, sanayinin haksız rekabete uğramaması için işini doğru yapanla hile yapanın ayıklanması gerektiğini vurguladı.
 
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, standardizasyon faaliyetlerine fon sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Sanayicimizin doğrudan üzerine yıkmadan, odalarımız, bakanlığımız ve kuruluşlarımızla bu sağlanabilir. TSE olarak ben de taşın altını elimi koyayım, ortak protokol olabilir. Bu işlere çözüm bulmamız gerekiyor” dedi.
Şentürk, standartları belirlemenin oyunun kurallarını belirlemek olduğunu ve oyunun kurallarını belirleyenin de daima rakibine göre avantajlı olduğunu söyledi. İslam ülkeleri arasındaki ticaretin geliştirilmesi için 4 yıl önce İslam Ülkeleri Standardizasyon ve Metroloji Enstitüsü kurulduğunu hatırlatan Şentürk, enstitünün bu yıl İslam dünyasının tek otoritesi haline geldiğini belirtti. Şentürk, Eylül ayında Brezilya’da yapılan Uluslararası Standartlar Teşkilatı yönetim kurulu seçiminde, 9 ülke arasından Türkiye’nin en yüksek oyu seçildiğini ifade etti. Avrupa Kalite Kontrol Birliği’nin 1 Ocak 2015’ten itibaren Avrupa ülkelerinde TSE patentli müşteri dostu belgelendirmesine başlayacağını da açıklayan Şentürk, gelişmelerin TSE’nin tüm dünyadaki itibarı açısından övünç verici olduğunu dile getirdi.Standardizasyon faaliyeti nedeniyle her yıl 10 milyon liranın üzerinde zarar ettiklerini kaydeden Şentürk, diğer yandan elde ettikleri karlarla zararı amorti ettiklerini ifade etti. Şentürk, odaların bakanlıklar ile protokol yapmaları gerektiğine işaret ederek, “Fuara katılımla ilgili fon veriyorsunuz da sanayinin bel kemiği olan ve rekabet üstünlüğünü sağlayacak standardizasyon faaliyetlerine katılıma neden fon sağlamıyorsunuz? Sanayicimizin doğrudan üzerine yıkmadan, odalarımız, bakanlığımız ve kuruluşlarımızla bu sağlanabilir. TSE olarak ben de taşın altını elimi koyayım, ortak protokol olabilir. Bu işlere çözüm bulmamız gerekiyor” diye konuştu.Türk ihracatçısının önünü açabilmek için 1,5-2 yıldır ciddi anlaşmalara imza attıklarına dikkati çeken Şentürk, şunları söyledi:
“Ben de TSE’ye gelmeden evvel TSE’yi suçlayanlardan biriydim. Yine de bazı konularda suçluyorum ama suçladığım konularıçözmek için de uğraşıyorum. Mesela bunlardan bir tanesi ‘A ülkesi neden TSE’nin belgesini kabul etmiyor?’ Uluslararası ilişkilerde mütekabiliyet vardır yani siz ‘Benim belgemi kabul et’ dediğinizde, o da ‘Sen de benim belgemi kabul et’ diyor. Ama ben gümrük birliği tarafı olduğum ve Türkiye Avrupa pazarı kabul edildiği için Avrupa ‘Benim tanımadığım belgeyi sen tanıyamazsın’ diyor. Burada ara çözüm geliştirdik ve 1,5 yıldır da bu çözümü pazarlamaya başladık. Şu an Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Sudan ve Umman ile ortak belge düzenlemek için anlaşma imzaladık.”
Şentürk, 2015’ten itibaren her yıl 2 hedef ülkede standart ve belgelendirme altyapılarının ücretsiz geliştirilmesi projesini başlatacaklarını kaydetti.TSE’nin yıldız ve çift yıldız uygulmasına da değinen Şentürk, çift yıldız uygulamasının her sektöre kalite getireceğini vurguladı. Standardı uygun ama kalitesi düşük ürünleri ayırmaya başladıklarını belirten Şentürk, bu şekilde Türkiye’deki kalite yarışını hızlandırmak istediklerini dile getirdi. Şu anda 5 firmaya çift yıldız belgesi verdiklerini kaydeden Şentürk, diğer firmaların da kalitelerini yükselterek bu belgeyi almalarını sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.
– Protokol
Toplantının ardından ASO ile TSE arasında, ASO üyelerinin TSE Deney ve Kalibrasyon Merkezi Başkanlığı Laboratuvarlarında alacaklarıkalibrasyon, eğitim ve özel deney hizmetlerine yönelik protokol imzalandı.
Protokolle, TSE’den gözetim hizmeti alan, geçerli bir ürün, sistem belgelerine veya mevcut gözetim, muayene sözleşmesine sahip olan üye firmalara; deney, eğitim hizmetleri ile CE belgelendirmesinde yüzde 30 ve kalibrasyon hizmetlerinde yüzde 40 indirim sağlanacak.TSE’den gözetim hizmeti almayan veya geçerli bir ürün, sistem belgelerine veya mevcut gözetim, muayene sözleşmesine sahip olmayan üye firmalara ise deney, eğitim hizmetleri ile CE belgelendirmesinde yüzde 20 ve kalibrasyon hizmetlerinde yüzde 30 indirim yapılacak.