ASO 1. Organize Sanayi Bölgesinde Bulunan Bodur Elma Bahçesindeki Hasat Toplama Töreni Ank - Ankara Sanayi Odası

ASO 1. Organize Sanayi Bölgesinde Bulunan Bodur Elma Bahçesindeki Hasat Toplama Töreni Ank

 
ASO 1. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bodur elma bahçesindeki hasat toplama töreni Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR ve bölgede yer alan sanayicilerin katılımıyla gerçekleşti.
 
 
ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, meyve bahçesindeki törende yaptığı konuşmada, 1. OSB’nin, dikilen 40 binin üzerinde ağaçla, tüm yakıtlardan salınan karbondioksit emisyonunu sıfırlayan bir organize sanayi bölgesi olduğunu belirtti. Özdebir, bu ağaçlar arasında ekonomik değeri olan ağaçlar bulunması için OSB’ye 2008 yılında bin 200, 2009’da 800 elma ağacı dikildiğini söyledi. 
 
Özdebir, 2 bin ağacın bulunduğu bahçeden bu yıl 10 tonun üzerinde elma toplandığını aktararak, ”Bu hasadı da hep beraber paylaşalım, paket paket dağıtmaktansa insanlar gelip elleriyle dalından koparıp yesinler istedik” dedi. 
 
Önümüzdeki yıl toplanacak elmaları hayırlı bir iş için değerlendirmek istediklerini dile getiren Özdebir, ”Önümüzdeki sene buradaki ürün ticari bir değer kazanacak hale geliyor. Önümüzdeki sene bir okul yapacağız. Planları, projeleri bitmek üzere. Yakında ihalesine çıkarız. Önümüzdeki sezona yetiştirmek istiyoruz. Bu bahçeden toplanacak elmayı bu okulun öğrencilerinin eğitim masraflarına katkı olsun diye kullanacağız” diye konuştu.
 
Özdebir, bahçe alanının, OSB’deki fabrikalar için parseller hazırlanırken çıkan hafriyat topraklarıyla doldurularak oluşturulduğunu da sözlerine ekledi.
 
 
ASO 1. OSB’de 2008 yılında 9000 metre kare alana kurulan meyve bahçesinde toplam  2000 adet bodur elma fidanı bulunmaktadır.
 
Modern tarım tekniklerine göre kurulan meyve bahçesindeki fidanların sulanması damla sulama sistemi ile yapılmakta ve gerekli gübrelemeleri ise sulama sistemi üzerinden yapılmaktadır.