ANSAF’10 VE 2.TSK MALZEME SERGİSİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ - Ankara Sanayi Odası

ANSAF’10 VE 2.TSK MALZEME SERGİSİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ANSAF’10 VE 2.TSK MALZEME SERGİSİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
Ankara Sanayi Odası tarafından bu yıl ilk kez  düzenlenen ve 1 – 5 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Ankara Sanayi Fuarı (ANSAF 2010)” ve eş zamanlı olarak başlayan ve 1-10 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen “2. TSK Malzeme Sergisi”  sona erdi. Fuar ve sergiyi birçok bakan, milletvekili, bürokrat, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ve çok sayıda sanayici ziyaret etti. Fuar ve sergi kapsamında birçok sempozyum ve konferans da düzenlendi.
 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Ankara Sanayi Odası  işbirliğiyle düzenlenen 2. TSK Malzeme Sergisi, 30 Eylül 2010 tarihinde Sincan Organize Sanayi Bölgesindeki ASO Ticaret Merkezi’nde törenle açıldı. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliğini yaptığı törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Irak Cumhuriyeti Savunma Bakanı Abdülkader Mohammad Jassim Al-Mafraji, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, pek çok askeri yetkili ve bazı ülkelerin askeri ataşeleri katıldı.
 
Ankara Sanayi Odası ve Forum Fuar işbirliğiyle düzenlenen ”Ankara Sanayi Fuarı 2010 ” ise 01 Ekim 2010 tarihinde Sincan’da ASO 1. Organize Sanayi Bölgesinde törenle açıldı. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahibi olduğu açılışa, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Milletvekilleri, Oda Başkanları, çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.
 
 
 
 
Fuar ve Sergi’yi 2 Ekim 2010 tarihinde  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, AK Parti Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya ve Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun  ziyaret etti.
 
 
 
 
Fuar ve sergiyi 4 Ekim 2010 tarihinde ise Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ziyaret etti. ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile birlikte fuarda standları tek tek gezen Ergün, daha sonra 2 TSK Malzeme sergisini de gezerek sergilenen malzemeler hakkında bilgi aldı. Aynı gün Savunma Sanayi Musteşarı Murad Bayar ile Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç ve ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç da sergi ve fuarı ziyaret ettiler.
 
 
Fuarın son gününde ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek  ”ANSAF2010’’ ile II. TSK Malzeme Sergisini gezdi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ile ilk olarak sergiyi gezen Gökçek daha sonra ANSAF 2010 fuarına geçerek firmalar hakkında tek tek bilgi aldı.
       
 
 
 
Fuarın son gününde Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in diğer konukları ise DTM Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyaldız ve DTM İthalat Genel Müdürü Mustafa Sever’di. Müsteşar Yardımcısı Altunyaldız ve Genel Müdür Sever’e Başkan Özdebir eşlik ederek standları gezdirdi.
 
 
Sergi ve fuarın 2 Ekim’de bir diğer konuğu ise Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak oldu. Başkan Ak sergi ve fuardaki standları tek tek dolaşarak yetkililerden bilgi aldı.
 
FUAR VE SERGİYE PARALEL ETKİNLİKLER
 
Fuar ve sergiye paralel olarak çok sayıda etkinlik de gerçekleştirildi.
Ankara Sanayi Odası ve Forum Fuarcılık işbirliği ile düzenlenen ” Ankara Sanayi Fuarı (ANSAF 2010) ” kapsamında; ASO 1. Organize Sanayi Bölgesinde, ”Savunma Sanayiinde Off-set ve Yan Sanayi Uygulamaları” konulu sempozyumu 2 Ekim 2010 tarihinde  yapıldı.
 
 
Sempozyuma, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı İsmail Tohumcu ve beraberindeki heyet ile çok sayıda sanayici katıldı.
 
Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı tohumcu sanayicilere ”Savunma Sanayiinde Off-set ve Yan Sanayi Uygulamaları”  hakkında bilgi verdi.
 
 
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Savunma Sanayii Müsteşarlığının Türkiye bürokrasisi içinde çok iyi yetişmiş elemanları barındıran, pazarlık gücü yüksek ve  çok iyi kontrat yapabilen ve ülkenin menfaatlerini en iyi koruyan kuruluşlardan biri olduğuna işaret ederek, ”bütün kamu alımlarında, hatta özel şirketlerin bile, savunma sanayisinin uyguladığı stratejik yaklaşımı temel alıp bunu uygulaması gerekiyor” dedi.
 
 
Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı İsmail Tohumcu, hedeflere ulaşılabilmesi için uzmanlaşmış ana yüklenicilerin yanı sıra özgün ürünlerini yaratmış, hem yurt içinde hem de dünya çapında kabul gören, uluslararası firmaların tedarik zincirine girebilecek bir yan sanayinin ve KOBİ’lerin yaratılması gerektiğinin bilincinde olduklarını bildirdi.
 
 Ayrıca, sempozyumda Savunma Sanayi Müsteşarlığı Sanayileşme Daire Başkanı Nuran İnci, Off-set Uygulamaları ve Yan Sanayi Uygulamaları hakkında bilgi vererek sanayicilerin sorularını yanıtladı.
 
 
Daha sonra Ulusal Nano Teknoloji Araştırma Merkezi(UNAM) tarafından düzenlenen ve ASO Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Kayaaslan başkanlığında gerçekleşen sempozyumda Doç. Dr. Mehmet Bayındır Nanoteknolojide KOBİ’ler için yeni Fırsatlar konulu sunumunu gerçekleştirdi.
 
Sempozyumun II. Oturumda  Yrd. Doç. Dr. Aykutlu Dana tarafından UNAM’da Güneş Enerjisi Araştırmaları konulu sunum düzenlendi. Daha sonra Yrd. Doç Dr. Bülent Ortaç Sanayii’de Femtosaniye Lazer Uygulamalarından bahsetti. Ardından Yrd. Doç Dr. Tamer Uyar Nanotekstil hakkında verdi. Son olarak da Dr. Turgay Tekinay Sürdürülebilir Teknolojiler hakkında bilgi vererek sanayicilerin sorularını yanıtladı.
 
 
Prime Danışmanlık tarafından düzenlenen sempozyumda ise AR-GE Teşvikleri ve Kurumsal Hizmetler Koordinatörü Banu Aktalay tarafından Savunma Sanayii’nde İleri Malzeme Teknolojileri ve Bunlara Yönelik AR-GE Destekleri konulu sunum düzenlendi.
 
Etkinliklerin II. Gününde Dış ticaret Müsteşarlığı tarafından düzenlenen konferans da DTM-KOBİ Kümeleme Şube Müdürü M. Emrah Sazak ‘’Savunma Sanayii’ne Yönelik İhracatta Devlet Destekleri” konulu sunum gerçekleştirdi.
 
 
Daha sonra KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan  ”Savunma Sanayinin Yararlanabileceği KOSGEB Destekleri” konulu bir konferans verdi.
 
 
Ardından KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz ‘’Yeni KOSGEB Destekleri’’ hakkında bilgi vererek sanayicilerin sorularını yanıtladı.
 
 
Etkinliklerin son gününde ise TÜBİTAK yetkilileri tarafından ‘’Savunma Sanayii’nde AR-GE Destek Programları’’, ‘’Savunma Sanayii’nde Milli AR-Ge’nin Önemi’’, ‘’Savunma Sanayii’nde AR-GE Yetenekleri’’hakkında bilgi verildi.
 
II. oturumda ise Bilkent Üniversitesi Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi(USİM) Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu Başkanlığında Sanayi İşbirliği Ara Yüzleri konulu panel düzenlendi.
 
 
Panelde, FNSS Malzeme Şefi Figen Bozkurt, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı(TTGV) Başuzmanı Mahmut Kiper, Telekomünikasyon Mekanik Sanayi (TELMEK) Genel Müdürü Bülent Özkan Özönder birer sunum gerçekleştirdi.