ANKARALI SANAYİCİYE UKRAYNA’DAN DAVET VAR

    13 Nisan 2018

Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Chyzhykov başkanlığındaki işadamı heyeti Ankara Sanayi Odası’nı ziyaret ederek ASO üyesi sanayicilerle bir araya geldi. 

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in evsahipliğinde gerçekleşen ziyarette gıda, mobilya, alternatif enerji kaynakları ve nükleer enerji konularında faaliyet gösteren işadamları ile ASO üyesi sanayiciler ile karşılıklı işbirliği fırsatlarını görüştüler.

Ülkemizin Ukrayna ile olan tarihi ve kültürel bağlarına değinen ASO Başkanı Nurettin Özdebir, İki ülke arasındaki ticaret hacminin 4 milyar dolar olduğunu dile getirerek,  ”İki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için hepimize önemli görevler düşüyor. Bunun için tüm şartlar mevcut. Ankara Sanayi Odası olarak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirerek Ukrayna ile ticari ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz” dedi.

Konuşmasında Ankara sanayisi hakkında da bilgi de veren Özdebir, “Ankara son yıllarda sanayi üretimi ve ihracatta önemli bir şehir haline geldi. Özellikle ileri teknolojinin yoğunlaştığı, Türkiye‘de en yüksek katma değerli ürünlerin üretildiği ve ihraç edildiği bir merkez oldu. Özellikle savunma sanayii, elektrik-elektronik, iş makineleri, fabrikasyon metal ürünleri, ofis mobilyaları, bayan tekstil, medikal sektörü, bilişim ve inşaat sektörleri Ankara’nın öne çıktığı en önemli üretim alanları” diye konuştu.

Gennadiy Chyzhykov ise iki ülke arasında süregelen dostane ilişkileri iş dünyası nezdinde de sürdürmek istediklerini vurgulayarak Ankaralı sanayicileri Ukrayna’ya davet etti. Chyzhykov, “İki ülkenin ekonomisinin ve sanayisinin gelişmesi için Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası ve Ankara Sanayi Odası’nın birlikte çalışmalar yapması çok önemli” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra ASO üyesi firmalar ile Ukraynalı firmalar arasında karşılıklı işbirliği fırsatları görüşüldü.

1 2 3
4 PLT_3217 PLT_3306