Ankara’da İş Dünyası İle Üniversite Buluştu - Ankara Sanayi Odası

Ankara’da İş Dünyası İle Üniversite Buluştu

    5 Şubat 2016

Üniversite – İş Dünyası İşbirliği Platformunun (ÜNİDİP) 2016 yılı ilk toplantısı Ankara Üniversitesi Teknokent’te gerçekleştirildi. Toplantıya, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir,  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

aso5

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir yaptığı konuşmada Türkiye’nin ihracatının 2013 yılından beri azaldığını vurgulayarak; ‘‘Bu düşme sadece etrafımızda yaşanan karışıklıklardan, dünya ticaretinde yaşanan sıkıntılardan değil bizimde aynı kulvarda olan başka ülkelerin de bizim ürettiğimiz ürünleri üretmesinden kaynaklanıyor’’ dedi. Birçok sektörde ihracatn düştüğünü fakat Savunma Sanayi ve Havacılıkta ihracatın arttığını belirten Özdebir; ‘’Savunma sanayindeki ihracat artışı bulunduğumuz kulvardaki rakiplerimizin daha az olması ve bizim daha becerikli olmamızdan kaynaklanıyor. Yapmış olduğumuz ürünlere sadece emeği ve alın terini değil bilgiyi de katmak zorundayız. Üniversitelerimiz bilgiyi üreten kurumlarımız , bilgiyi el ile tutulur göz ile görülür hale getiren kurumlarımız ise teknoparklardır.” ifadelerini kullandı.

aso6

aso7

Teknopark’ta   “yararlı böcek” standının dikkatini çektiğini belirten Özdebir, “ Böcekten para kazanılacağı kimin aklına gelirdi? Şimdiden o genç arkadaşlarıma yurt dışından bir firma,   böceğin yumurtasından 2 yüz kilo sipariş vermiş. Bu daha başlangıç arkasından niceleri gelecektir, her konuda üniversite ile iş birliğine ihtiyacımız var’’ diye konuştu.

aso8

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Erkan İbiş ise, üniversite olarak sadece mezun yetiştirmek değil aynı zamanda bilgiyi ilgili ağa aktarabilen, becerikli insanlar yetiştirmekte olduklarını, üniversite olarak bunu da destekleyecek şekilde  Teknokent bölgesine büyük önem verdiklerini kaydetti.  Ankara Üniversitesi Teknokent’in  gelişmekte olan teknoloji geliştirme bölgelerinde 3. sırada yer adığını belirten Erkan İbiş, hedeflerinin bir gıda teknokenti olarak da konumlanmak olduğunu ve  ve bu yönde çalıştıklarını belirtti. İbiş, Ankara Üniversitesi Teknokenti’nde yararlı böceklerden, 3 boyutlu yazıcıya her türlü yelpazeden firmaları bulundurduklarını sözlerine ekledi.

aso9

TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak ise  ABD’nin 1951 ‘de ilk teknokenti kurduğunu, Türkiye’nin ise bundan 50 yıl sonra bu sürece adım atabildiğini, Eylül 2015 itibariyle teknokentlerde bulunan toplam 3587 firmada 36556 çalışan olduğunu belirtti. “Ticari ürüne dönüşen patent kazanır, kazandırır” diyen Sarıtoprak, ABD’nin 2022 hedefinin 10 milyon patent olduğunu, Türkiye’nin ise 2015 yılı itibariyle toplam 4900 patente ulaşmasının son derece düşündürücü olduğunu aktarırken Haziran 2015 itibariyle teknokentlerin kaydettirdiği patent sayısının sadece 496 ile sınırlı kaldığını, ABD’de birçok üniversitenin her yıl ortalama olarak bu patent sayılarına eriştiğini vurguladı. Refaha erişmenin bilgiden geçtiğini ifade eden Sarıtoprak, Türkiye’yi edilgen yapıdan etken yapıya taşımak için çalışmamız gerektiğini söyledi.

Toplantının ardından katılımcılar Teknopark’da yeralan firmaların kendilerini tanıttığı standları gezerek üretimleri  ve geliştirdikleri projeler hakkında bilgi aldılar.