Ankara Sanayi Odası VIII. Gündem Toplantısı - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası VIII. Gündem Toplantısı

 
Ankara Sanayi Odası   “ASO Gündem Toplantıları”nın sekizincisi 17 Şubat 2010 tarihinde  Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü Hikmet Kurnaz’ın (KGF) katılımıyla gerçekleşti.
 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in  bankacılık sektörü ve güncel ekonomik değerlendirmelerini   içeren konuşmasının ardından, KGF Genel Müdürü Kurnaz,  Ankaralı sanayicilere hitap ederek fonun yeni yapısı ve işleyişi hakkında bilgi verdi. Kurnaz, daha sonra  sanayicilerin  sorularını da yanıtladı.
 
 
ASO BAŞKANI NURETTİN ÖZDEBİR
ASO Başkanı Nurettin Özdebir de bankacılık sisteminin 2009 yılında 20 milyar 75 milyon lira kar ettiğini hatırlattı. Bu rakamla ilgili eleştirilere atıfta bulunan ve Bankalar Birliği Genel Sekreterinin ”bankalar kar etmezse bunu halk öder” dediğini belirten Özdebir, ”Unutmamalılar ki bu karı da özel sektör üzerinden sağladılar. Yani öyle bir durum var ki ortada, zarar da etseler biz ödüyoruz kar da etseler biz ödüyoruz” dedi.
Kriz sürecinde bankaların reel sektörü biraz daha fazla desteklemesini beklediklerini ancak böyle olmadığını vurgulayan Özdebir, şöyle konuştu:
”Bunu yapmadıkları gibi (zarar edersek bunu halk öder) diyorlar. Gösterge faizinin yüzde 6,5’lere indiği bir dönemde hala 22’den 23’den kredi kullandıran bankalar var. Siz muhtaç olduğunuz anlardaysa iyice üstünüze geliyorlar. KOBİ’lere kullandırılan kredi hacminde yüzde 5,8’lik daralma var.”
Özdebir, yerli özel bankaların KOBİ’lere kullandırdıkları kredileri yüzde 14 oranında azalttıklarını, kamu bankalarının yüzde 1,9 oranında bu rakamı artırdıklarını, yerleşik yabancı bankaların ise kredi hacmini yüzde 10 artırdıklarını kaydetti.
Krize karşı alınan önlemlere de değinen Özdebir, 2010 yılından itibaren Türkiye’nin ihtiyatlı bir iyimserlikle büyüyeceğini, hatta Orta Vadeli Program’da öngörülen rakamların aşılacağını söyledi.
Türkiye’nin çok büyük bir potansiyele sahip olduğuna da işaret eden Özdebir, bu potansiyelle yıllık ortalama büyüme rakamının yüzde 7 düzeyinde olması gerektiğini, ülkenin önemli sorunu olan stok işsizliğin ancak bu miktarda bir büyümeyle eritilebileceğini dile getirdi.
  Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü Hikmet Kurnaz
KGF Genel Müdürü Hikmet Kurnaz, fonun yeni yapısıyla Aralık ayının sonundan itibaren başvuru almaya başladığını ve şu an itibariyle bankalarda bekleyen başvuru sayısının 500’ü aştığını söyledi.
Kurnaz bu başvurulardan işlemleri tamamlanan 30 firmaya kefalet verdiklerini belirterek, ”kefalet tutarı da 30 ile 15 milyon lira civarındadır” dedi.
Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) Gündem Toplantısında KGF’nin yeni yapısı ve işleyişi hakkında bilgi veren Kurnaz, bankacılık sistemi kredi hacminde 2008 yılı sonuna göre 2009’da yüzde 6 oranında artış olmasına rağmen KOBİ’lerin kredi payının yüzde 25’lerden yüzde 21’lere gerilediğine dikkat çekti.
Bankaların sermaye yeterlilik rasyosunun da övünülecek bir duruma geldiğini belirten Kurnaz, bu ortamda her bir banka şubesinin 240-250 KOBİ’yi kredilendirmesi gerekirken durumun böyle olmadığını söyledi.
Küresel krizin ancak yeni teminatlandırma teknikleriyle aşılacağına inandığını dile getiren Kurnaz, KGF’nin de krediye erişimde güçlük yaşayan küçük işletmelerin teminat sorunlarını çözmek için kurulduğunu hatırlattı.
Küresel krizle birlikte Fon’un sermayesinin artırılması için hükümete başvurduklarını ve 1 milyar liralık  Hazine desteği aldıklarını anımsatan Kurnaz, ortaklık yapılarının değiştiğini, 20 bankanın daha ortaklık yapısına dahil olduğunu ve kaynaklarının 1 milyar 240 milyon liraya ulaştığını bildirdi.
Daha çok KOBİ’ye destek olabilmek için şubeleşme politikasını benimsediklerini ve şu anda 17 şubeleri bulunduğunu belirten Kurnaz, özellikle Doğu Anadolu bölgesinde şubeleşmeyi yaygın olarak sürdürdüklerini kaydetti.
 
-KALKINMA BANKASI KREDİLERİNDE LİMİT 3 MİLYONA ÇIKIYOR-
Türk bankacılık sistemi kredilerindeki paylarının binde 1,6’larda olduğunu dile getiren Kurnaz, ”Amacımız bunu yüzde 1’lere yükseltmek. Böylece KOBİ’lerin kredilerden aldığı payı daha yukarı seviyelere çıkarabileceğiz” diye konuştu.
Kendi öz kaynaklarından verdikleri kefaletlerde kredi tutarının yüzde 80’ine kadar, Hazine desteğinden verilecek kefaletlerde ise yüzde 65’ine kadar kefalette bulunduklarını ifade eden Kurnaz, şunları kaydetti:
”Kefalet üst limiti KOBİ başına 1 milyon lira ile sınırlandırmıştır. KOBİ’nin doğrudan ya da dolaylı olarak risk grubu oluşturduğu işletmeler için de üst limit 1,5 milyon liradır. Kalkınma bankası kredilerinde ise kefalet üst limitimizi 3 milyon liraya çıkarıyoruz. Bir KOBİ, hem fonun hem de Hazinenin desteğinden ayrı ayrı yararlanamaz.
KGF kefaletinin hala bankacılık mevzuatında gerçek veya tüzel kişi kefaletinden farklı bir yere sahip olması nedeniyle bankaların sermaye yeterlilik rasyosuna olumlu bir etkisi bulunmamaktadır. Bunun için BDDK ile görüşmelerimiz sürmektedir. Hazine desteğinden sağlanacak kefaletlerde ise bunun önü açılmıştır. Hazine desteğinden sağlanacak kefaletlerde KGF’nin kefaleti 1. grup teminatlar arasına aktarılacaktır.”
Finansal kiralama işlemlerine de kefalet verdiklerini, kefaletlerini kabul eden finansal kurum sayısının 37 olduğunu anlatan Kurnaz, kefalet maliyetleriyle ilgili olarak da Hazine desteğinden verilen kefaletlerde kefalet riskinin yüzde 1, Fonun öz kaynaklarından verilen kefaletlerde ise yüzde 2 oranında olduğunu bildirdi.
-”LEKESİZ SİCİL, OLMAZSA OLMAZ KOŞUL”-
KOBİ’lerin Hazine desteğinden yararlanabilmeleri için olmazsa olmaz koşulun, 30 Haziran 2008 tarihinden önceki 2 yıl içinde kredi sicillerinde ”leke olmaması” olduğunu belirten Kurnaz, yeniden yapılandırılmış vergi ve SSK borçlarının ise sorun olmayacağını söyledi. 
Kurnaz, 2009 sonu itibariyle kefalet risklerinin 361 milyon lira olduğunu ve 4 bin 110 KOBİ’ye kefalet riskinin sürdüğünü bildirdi.
Hikmet Kurnaz, KGF’nin Avrupa Yatırım Fonu’ndan 90 milyon avroluk bir kontr garanti sağladığını da ifade etti ve bu garantiyle de 1 yıldan 8 yıla kadar vadeli kredilerde Avrupa Yatırım Fonu’nun kontr garantisiyle kefalet verileceğini kaydetti.
Kurnaz, Fon’a Hazine desteği sağlanmasına ilişkin protokolün imzalanmasından sonra ne kadar başvuru aldıklarının ve verdikleri kefalet miktarının sorulması üzerine de şunları söyledi:
”Başvuruları Aralık ayı sonunda kabul etmeye başladık. Bankalarımızla protokollerin uzun sürmesi, uygulama esasların ve alt yapının hazırlanması, süreci biraz uzattı. Şu anda bankalarımızda bekleyen başvuru sayısı 500’ü geçmiş durumda fakat belgelendirme hususlarının tamamlanması bekleniyor. 30 firmaya kefalet verdik. 30 firmanın kefalet tutarı 30 milyon veya 15 milyon civarındadır.”