Ankara Sanayi Odası tarafından geleneksel hale gelen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Ankara - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası tarafından geleneksel hale gelen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Ankara

    2 Ekim 2013

 
Etnoğrafya Müzesi’nde gerçekleştirilen resepsiyona, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Masum Türker, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Mukim Öztekin, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara’da ki Büyükelçiler ile  Ticaret Ateşe’leri, iş dünyasının  temsilcileri ve ASO Yönetim Kurulu üyeleri ile ASO Meclis üyesi sanayiciler katıldı.
 
 
Resepsiyonda bir konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir  Ankara’nın son yıllarda ekonomi alanındaki hızlı gelişmesiyle dikkatleri üzerine çektiğini belirtti.  

Yabancı misyon temsilcilerine  ASO hakkında da bilgi veren Özdebir, odanın 5 bin üyesi ile Türkiye’nin ilk 3 sanayi odası arasında yer aldığını bildirdi. 

Ankara’nın aynı zamanda Türkiye’de en yüksek katma değerli ürünlerin üretildiği ve ihraç edildiği bir şehir olduğunu ifade eden Sever, Türkiye’nin ihracatının ton başına değerinin 1600 dolar olduğunu, bu değerin Ankara için 23 bin 500 dolar olduğuna işaret etti.  

Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) verilerine göre, eylül ayında Ankara’nın ihracatının geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 33 civarında arttığını belirten Özdebir, “Bu, son zamanlarda Avrupa ekonomisindeki canlanmayla birlikte bölgeye olan katma değeri yüksek ürünlerin ihracatından kaynaklanıyor” dedi.  
 
Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever ise  ekonomi ve demokrasinin birbirlerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, “Bu yüzden pazartesi günü Türkiye’nin demokrasi tarihinde çok önemli bir adımı attık. Yıllardır konuşulması bile tabu olan birçok konunun üstüne hiç korkmadan gittik” dedi. 
Sever, eskiden memur kenti ve yabancı misyonun ağırlandığı bir şehir olarak anılan Ankara’nın son yıllarda sanayi, üretim ve ihracatla anıldığını söyledi.  

Ankara’nın ihracatını 2002 sonrası önemli oranda artırdığını belirten Sever, şehrin savunma sanayisinin de merkezi konumunda bulunduğunu dile getirdi.  


Türkiye’nin son 10 yılda demokratik reformları gerçekleştirmesinin yanında ekonomi alanını ilgilendiren konularda da rekorlar kırdığını anlatan Sever, “Şunu çok iyi biliyoruz ki ekonomi ve demokrasi birbirlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden pazartesi günü Türkiye’nin demokrasi tarihinde çok önemli bir adımı attık. Yıllardır konuşulması bile tabu olan birçok konunun üstüne hiç korkmadan gittik” diye konuştu. Sever, demokratikleşme paketinin bir süreç olduğunu ve bu sürecin devamının mutlaka geleceğini ifade etti.  

Dış pazarlara girişi kolaylaştırmak adına serbest ticaret anlaşması imzalanan ülke sayısını artırmak istediklerini dile getiren Sever, bugün itibarıyla 19 ülke ile anlaşma imzalandığını kaydetti.