ANKARA SANAYİ ODASI MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI - Ankara Sanayi Odası

ANKARA SANAYİ ODASI MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI

    13 Ekim 2012

 
Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak toplantısı 13-14 Ekim 2012 tarihleri arasında Şanlıurfa Hilton İnn Garden Otel’de gerçekleştirildi.


Toplantıya, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba,   Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin  ve  ASO Meclis  ve Komite Üyeleri katıldı.
 
13 Ekim tarihinde gerçekleştirilen toplantının ilk bölümünde ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç birer açılış konuşması yaptı. 
 

Toplantıda Özdebir, Şanlıurfa’nın son günlerde yatırım fırsatları açısından önemli bir konuma geldiğini söyledi. İnsanlık tarihinin doğduğu kentlerden biri olan Şanlıurfa’nın sadece sanayi açısından değil tarım açısından da önemli bir konumda olduğunu belirten ASO Başkanı Özdebir, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:
“Son zamanlarda yatırım fırsatı açısından Şanlıurfa son derece önemli bir ilimiz. Aynı zamanda da dünya tarihini değiştiren bir ilimiz. Daha önce insanların toplayıcılıktan yerleşmeye geçtiği tarihi yakın zamanlarda sanıyordum. Ama öğrendik ki Şanlıurfa ile birlikte insanlık tarihinin uzun bir geçmişi var. Şanlıurfa, sadece sanayi ürünleri açısından değil, tarımsal topraklar açısından da son derece önemli bir ilimiz. Daha önceki gün Dünya Bankası Başkanı dünyadaki işlenmemiş gıda fiyatlarının çok fazla arttığını, buna bağlı olarak da bunu fonlayacak bir ülkenin kaynağının olmadığını ve önümüzdeki dönemde de ziraatın ve gıdanın dünyanın en önemli sorunlarından bir tanesi olacağını ifade etti. 2008 yılının meclis toplantılarında biz bu konuyu işlemiş ve gündeme getirmiştik.”

Suriye’de Esad askerleri ve muhalifler arasında yaşanan iç sorunun ülkemize yansıması konusuna da değinen Özdebir, “Komşumuzda yaşanan sıkıntılar ülkemizi ve özelinde Şanlıurfa’yı etkiliyor. Şanlıurfa’nın Suriye ile ciddi bir sınırı var. Bu sebeple sıkıntılı günler geçiriyoruz. Komşumuzda yaşanan olaylar Şanlıurfa, Gaziantep ekonomisini de doğrudan doğruya etkiliyor. Umut ediyoruz ki bu insanlık dramı bir an önce biter. Suriye bazı siyasilerin de dediği gibi tam anlamıyla ‘pandoranın kutusu’ olmuş vaziyette. Açıldığı zaman içerisinden neler çıkacağı bilinmiyor. Bu nedenle bütün dünya sorumluluk sahibi bir tutum içerisinde bu olayların bir an evvel bitmesi ve rejimlerin yerine oturması için gerekli mesuliyeti üzerlerine alır. Olayın küllenmesi ve yatışması için gereken tedbirleri almamız lazım. Artık ok yaydan çıktı. Tabii ki Türkiye’nin buradaki tutumuyla ilgili çok çeşitli şeyler söylenebilir. Ama bu saatten sonra biran evvel bunu atlatmanın çarelerine bakmamız lazım” dedi.


Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ise bu yıl Türkiye’de yaşanan iç ve dış sorunlara dikkat çekti. Türkiye’nin içeride ve dışarıda çok ciddi sorunlu bir yıl yaşadığını aktaran Vali Güvenç, “Bugün gerçekten içeride ve dışarıda çok ciddi sorunlu bir yıl yaşıyoruz ama durmuyoruz. Yatırımdan, çalışmaktan, birlikten ve beraberlikten taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz. Bence bu yılın öne çıkan en önemli hususu budur. Bölücü örgüt bu yılı devrimci halk savaşı olarak ilan etti. Hepimiz televizyonlardan görüyoruz. Hedefi Şemdinli’de, Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Şanlıurfa’da halk savaşı çıkarmaktır. Halkımızın bir bölümünü önce askere polise karşı ayaklandırmak, ardından içeride bir Kürt-Türk savaşı ile bu yılı 30 yıllık mücadelesinin final yılı olarak sonuçlandırmak arzusundaydı. Ama çok şükür halkımız bir çok provokasyonu boşa çıkarmıştır ve birlikte yaşama arzusunu ortaya koydu. Bu nedenle bu yıl, Türkiye’nin geleceği açısından kazanç yılı olmuştur” ifadelerini kullandı.

(Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin)

(Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba)

Daha sonra Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin ile Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba birer konuşma yaparak Şanlıurfa’ da ki yatırım imkanları ile Şanlıurfa  turizmini anlatan birer konuşma yaptılar.


Açılış konuşmalarının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü   Kasım Özer  ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim ‘’İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’’ hakkında sunum yaptılar.


Toplantıdan sonra ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile ASO üyesi sanayiciler Şanlıurfa 1. Organize Sanayi Bölgesini ziyaret ederek bölgede bulunan Ufuk Boru ile Zümrüt Tekstil firmalarını ziyaret ettiler. Firma gezilerine  Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman  ile Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin de eşlik etti.


14 Ekim tarihinde ise ASO Başkanı Nurettin Özdebir,  Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve ASO üyesi sanayiciler ile birlikte Akçakale Sınır Kapısı ile Akçakale Mülteci Kampını ziyaret ederek kamp yetkilerinden bilgi aldılar.  Ziyarete, Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat, Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan ve Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin de eşlik etti.