Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı RixosGrand Ankara Otel’de gerçekleş - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı RixosGrand Ankara Otel’de gerçekleş

    18 Aralık 2014

Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı RixosGrand Ankara Otel’de gerçekleştirildi.
Toplantıya TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı  İbrahim Halil Mazıcıoğluve 20’ye yakın komisyon üyesi milletvekili, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve  ASO Meclis  ve Komite Üyeleri katıldı.
Toplantının açışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Meslek Komiteleri Ortak Toplantılarının sektörlerin sorunlarının çözümünde önemli olduğunu ifade etti.
Dünyanın gelişmiş ülkelerinde yasaların temel olarak vatandaşların dürüst kabul edilerek yapıldığını anlatan Özdebir, “Türkiye’de bundan sonra yasaları hazırlarken dürüst insanlara göre hazırlayalım. Kötülerden korunacağız diye iyilerin hayatını zorlaştırmayalım” değerlendirmesinde bulundu.Özdebir, sanayicilerin sorunlarının aslında KOBİ’lerle ortak problemleri olduğunun altını çizerek, söz konusu sorunların başında özkaynak yetersizliği geldiğini vurguladı.
Sağlıksız, standartlara uygun olmayan ürünlerin sanki bunlara haizmiş gibi piyasaya sürüldüğünü ifade eden Özdebir “Piyasadaki bütün malların devletin güvencesi altında olması gerekir. Piyasa denetim ve gözetim mekanizmalarının etkili hale getirilmesi lazım.  Numune alma yetkisi verilirse biz gönüllü olarak bunu yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.
Özdebir üretimde kullandıkları enerjinin kalitesiyle ilgili sıkıntılarının olmadığını ancak elektrik maliyetlerine yansıyan kalemlerin yeniden düzenlenmesi gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:”Enerji maliyetlerindeki TRT payını en azından hazmedemiyoruz. Biz üretim yapıyoruz, üretim yerine televizyon seyretmiyoruz. Elektriğinde yüzde 50’si sanayide kullanıldığına göre sanayici üzerinden TRT payı alınması bana çok mantıklı gelmiyor. Ayrıca sanayinin üzerinden ÖTV alınmasıda, üretimde kullandığımız enerjiyi lüks tüketim malı sınıfına alınıp vergi alınmasınında düzeltilmesi lazım”
Özdebir, Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulanan Turquality desteğinden uygulamadaki zorluklar nedeniyle küçük ölçekli firmaların yaralanamadıklarını da ifade etti.
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı İbrahim Halil Mazıcıoğlu ise Türkiye’nin bir çok bölgesine OSB inceleme gezileri düzenlediklerini ve böylece OSB’lerin sorunlarını yerinde görme şansı bulduklarını belirtti.Mazıcıoğlu, “Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hayal ediyorsak bunu takipçi taklitçi olarak değil bilgiyle kendimiz üreterek başaracağız” dedi.
Mazıcıoğlu, küresel koşullarda rekabet şartlarının zorlaştığını, Türkiye’nin tüm bu koşullara rağmen ihracatını artırmayı sürdürdüğünü vurgulayarak, “2023’te 500 milyon dolar ihracat hedefine ulaşmak için ihracat artış tempomuzu tıpkı 2002-2013 arasında olduğu gibi yıllık yüzde 13’lere çıkarmamız gerekiyor. Türkiye son 12 yılda uygulanan kararlı ve doğru politikalarla bütün alanlarda önemli kazanımlar elde etti” diye konuştu.Türkiye’nin 2023 hedeflerine sadece daha fazla üretimle değil daha akıllı üretecek ulaşabileceğine dikkati çeken Mazıcıoğlu, “Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hayal ediyorsak bunu takipçi taklitçi olarak değil bilgiyle kendimiz üreterek başaracağız” ifadelerini kullandı. 
Mazıcıoğlu, son dönemde hükümet olarak özel sektörünün etkinliğini artırarak Türk ekonomisinin iç ve dış şartlara karşı uyum yeteneğini güçlendirdiklerini vurgulayarak,  sanayiyi ülke büyümesinin lokomotifi olarak gördüklerini söyledi.
Toplantının açılış konuşmalarından sonra Ankara Sanayi Odası’nın 32 meslek grubunu temsilen 13 komite üyesi, meslek komitelerinin sorunlarını dile getirdi.
Ardından komisyon üyesi bazı milletvekilleri söz alarak değerlendirmelerde bulundu.
Toplantının sonunda katılımcılar Milletvekilleriyle fotoğraf çektirdi.