Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak toplantısı ASO Meclis üyeleri ve 32 Meslek - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak toplantısı ASO Meclis üyeleri ve 32 Meslek

    30 Kasım 2013

 
Afyon Güral Otel’de 3 ayrı oturum halinde gerçekleşen 1. oturumda Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir , Ankara Sanayi Odası’nın projesi olan  AB-Türkiye Odalar Forumu kapsamındaki INNOSMES; ‘‘İnovasyon Yenilikçiliğe Yolculuk Projesi”nin kapanış konuşmasını yaptı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin  Özdebir yaptığı konuşmada, bilgi ve yüksek teknoloji içeren mal ve hizmetlere yönelmeli, inovatif bir ekonomi oluşturmalıyız dedi.

Özdebir, dünya, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçerken, Türkiye‘nin de bu süreçte geri kalmaması gerektiğini belirterek, “Bu nedenle bilgi ve yüksek teknoloji içeren mal ve hizmetlere yönelmeli, inovatif bir ekonomi oluşturmalıyız” dedi. Özdebir, son yıllarda Türkiye‘nin ekonomide büyük gelişme gösterdiğini söyledi. Özdebir, bununla beraber yüksek katma değer içeren bilgi ve teknoloji yoğun üretimde ne kadar ilerleme kaydedildiğin de önemli olduğunu dile getirdi. Dünya, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçerken, Türkiye‘nin de bu süreçte geri kalmaması gerektiğini ifade eden Özdebir, “Bu nedenle bilgi ve yüksek teknoloji içeren mal ve hizmetlere yönelmeli, inovatif bir ekonomi oluşturmalıyız” diye konuştu. Özdebir, Türkiye‘nin katma değeri yüksek, bilgi ve teknoloji yoğun mal ve hizmet üretiminde henüz dünya ortalamasına yaklaşmadığını söyledi. Ankara’nın, diğer illerle karşılaştırıldığında yüksek teknolojili ürün konusunda açık ara önde gittiğini kaydeden Özdebir, Türkiye‘de orta-gelir tuzağını atlatmış birkaç ilden birinin de Ankara olduğunu dile getirdi. ASO olarak inovasyon konusuna büyük önem verdiklerini anlatan Özdebir, INNOSMES’in de bu anlayışla gerçekleştirilen bir proje olduğunu belirtti. 
ASO’nun yanında, İspanya Denizcilik, Ticaret ve Sanayi Odalar Birliği, Guipuzkoa Ticaret, Sanayi ve Denizcilik Odası ve Xanthi Ticaret ve Sanayi Odası‘nın da içinde bulunduğu proje ile Ankara’da faaliyet gösteren firmaların inovasyon gücünü artırmanın ve uluslararası rekabetçiliğini geliştirmenin amaçlandığını ifade eden Özdebir, proje çerçevesinde yürütülmekte olan değerlendirme çalışmalarında şirketlere yönelik yenilik transferi uygulaması, şirketlerin analiz edilmesi ve daha sonra gerçekleştirilebilecek yenilik transferlerinin uygulanmasına başlanacağını bildirdi.
Proje kapsamında ASO üyesi 60 firmanın analizinin yapıldığını kaydeden Özdebir, “Bu projenin devamı olarak uygulamaya koyacağımız yeni projelerle, bu üyelerimizin inovasyon planları oluşturulacak, ihtiyaç duyulacak teknik destek ve finansmanın temini konusunda çalışmalarımız sürecektir” dedi.

Daha sonra  ASO Genel Sekreteri Doç Dr. Yavuz Cabbar, proje hakkında bazı bilgiler vererek sanayicilerin sorularını yanıtladı.

ASO Meslek Komiteleri Ortak toplantısının 2. oturumda ise Galatasaray Üniversitesi Vergi Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Üzeltürk tarafından ‘‘Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarı’’ hakkında sanayicilere bilgi verildi.

Daha sonra Uyumsoft yetkilisi İbrahim Şengül ‘‘E-Fatura’’ hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Ardından Gelir İdaresi Başkanlığı Başkan Yardımcısı Şinasi Candan Vergi Uygulamaları hakkında  sanayicileri bilgilendirerek sorularını yanıtladı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in moderatörlüğünde gerçekleşen 3. oturumda  ise 32 meslek komitesinden gelen soru ve öneriler ele alındı. ASO Genel Sekreteri Doç Dr. Yavuz Cabbar çözülen sorunlar ve girişimler konusunda bilgi verdi. Katılımcıların katkılarıyla, çözümü için uğraşılan konular yeniden ele alındı.