Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak toplantısı ASO Meclis üyeleri ve 32 Meslek Komitesi üyelerinin geniş katılımıyla 28 Kasım 2015 tarihinde Haymana Grannos Otel’de gerçekleşti.

    30 Kasım 2015
Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak toplantısı ASO Meclis üyeleri ve 32 Meslek Komitesi üyelerinin geniş katılımıyla 28 Kasım 2015 tarihinde Haymana Grannos Otel’de gerçekleşti.
 
 
– ASO Başkanı Özdebir:
-“Rusya, yanlızca Türkiye’de değil NATO ülkelerinin sınırlarında 1 yıl içinde bin 800 ihlal yaptı”
– “Rusya’nın böyle bir alışkanlığı var. Buna çürük diş politikası diyorlar, ona dokunduğunuz zaman ağrır tepki gösterirsiniz. O politikayı bizde de uygulamak istediler”
 
 
ANKARA (AA) – Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Rusya’nın yanlızca Türkiye’de değil NATO ülkelerinin sınırlarında da 1 yıl içinde bin 800 ihlal yaptığını belirterek, “Rusya’nın böyle bir alışkanlığı var. Buna çürük diş politikası diyorlar, ona dokunduğunuz zaman ağrır tepki gösterirsiniz. O politikayı bizde de uygulamak istediler” dedi.
 
 
Özdebir, Grannos Otel’de düzenlenen, ASO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda konuştu.
 
Hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özdebir, Rusya’nın yanlızca Türkiye’de değil NATO ülkelerinin sınırlarında 1 yıl içinde bin 800 ihlal yaptığını bildirdi. Sınır ihlallerinin özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde gerçekleştiğine dikkati çeken Özdebir, “Rusya’nın böyle bir alışkanlığı var. Buna çürük diş politikası diyorlar, ona dokunduğunuz zaman ağrır tepki gösterirsiniz. O politikayı bizde de uygulamak istediler” diye konuştu.
 
 
Özdebir, sınır ihlalleriyle ilgili Rusya büyükelçi ve askeri ateşelerinin defalarca uyarıldığını ancak buna rağmen, Türk hava sahası sınırının ihlal edildiğini belirtti. Konuya ilişkin radar görüntülerine değinen Özdebir, “Resmen sınırımızı, 5 dakika içinde 10 defa ikaz edildiği halde delmişler. Bizde egemen bir ülke olarak, egemen sınırlarımızı korumak için gerekli müdahaleyi yaptık. Tabi bunun bir takım siyasi ve ekonomik sonuçları olacak. Umarız ki bu durum çok fazla tırmanmaz” ifadelerini kullandı.
 
 
Ortadoğu’da güçler kavgası yapıldığını ifade eden Özdebir, bu kavganın komşu ülke olması nedeniyle Türkiye’yi de etkilediğini kaydetti. Özdebir, bunların sınırların yeniden düzenlenmesi ve bölgeyi yönetilebilecek diğer global güçlere bağımlı ufak ülkeler haline getirmek suretiyle, yeraltı kaynakları ve zenginliklerinden daha fazla istifade edebilmek için yapılan şeyler olduğunu söyledi. Şu anda kullanılan teknolojiler gereği fosil yakıtlara çok fazla bağımlı kalındığına dikkati çeken Özdebir, “Başta petrol ve doğalgaz… Doğalaz her geçen gün stratejik önemini arttırmakta çünkü tamamen petrolün yerini alan bir duruma geldi. Sadece yakarak, ısı veya enerji üretmek için kullanılmıyor artık petrolden üretilen her türlü ürünü doğalgazdan daha temiz ve çevreci şekilde üretilebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.
 
– “Yeni hükümetten beklentilerimiz var”
 
Özdebir, enerji savaşlarının Türkiye’yi de etkilediğine işaret ederek, şöyle konuştu:
 
“Bütün bu hengame içerisinde, iş dünyası olarak yeni kurulan hükümetimizden beklentilerimiz var. Beklentilerimizin başında reformlar geliyor. Bu reformlar AK Parti’nin ilk başa geldiği dönemde Türkiye büyümede dünyanın gıptayla baktığı bir performans sergilemişti ama 2011 ve 2013 sonrası bu hızımızı kaybettiğimizi için büyüme hızımız da beraberinde düştü. Bunu tekrar canlandırabilmemiz için ciddi anlamda yapısal reformlara ihtiyacımız var. Yapısal reformların başında gömleğin ilk düğmesi olan anayasa gelmekte. Bugün ki anayasamız, çatışma doğurmaya son derece müsait bir sistem… Bu sistemi sadeleştirip, düzgün çalışan bir hale getirmemiz lazım. Gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklersek, yakamızın iki ucunun bir araya gelmesi ne kadar uğraşırsak uğraşalım mümkün olmaz. Onun akabinde de iş dünyamızı ilgilendiren çalışma hayatının esnekleştirilmesi, bürokratikliklerin azaltılması, harcama reformunun yapılması, verimliliğin arttırılmasıyla ilgili özel sektörün dönüşümünü sağlayacak reformlar gibi bir çok şeyi yapabilmemiz lazım. Kıdem tazminatı sorunu halletmemiz lazım.”
 
Haymana Ticaret Odası Başkanı Ercan Özkan, Haymana Ticaret Borsası Başkanı Servet Özer ve Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan’ın konuşmalarının ardından, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) Bilimsel Programlar Başuzmanı Bayram Yılmaz, UFUK 2020 Kıdemli Uzmanı Emre Yurttagül, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) KOBİ Araştırmalar ve Proje Koordinasyon Dairesi Başkanı Ahmet Merih Özyılmaz ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzman Yardımcısı Turgut Deveci, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Kobi ve Kümelenme Destekleri Dairesi Uzmanı Ümit Ateşağaoğlu kurumlarının destek programlarına ilişkin sunum yaptılar.