Ankara Sanayi Odası İle Türk Standardları Enstitüsü(TSE) Arasında ‘‘Kalibrasyon ve Kalibra - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası İle Türk Standardları Enstitüsü(TSE) Arasında ‘‘Kalibrasyon ve Kalibra

    12 Temmuz 2012

 
Ankara Sanayi Odası  ile Türk Standardları Enstitüsü(TSE) arasında ‘‘Kalibrasyon ve Kalibrasyon Eğitimleri İşbirliği Protokolü’’  OSTİM’de düzenlenen törenle imzalandı. (11 Temmuz 2012)
 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ile TSE Başkanı Hulusi Şentürk arasında imzalanan protokol ile ASO üyesi firmalar doğru, güvenilir kalibrasyon hizmetleri ile kalibrasyon eğitimlerinden hızlı ve hesaplı bir şekilde faydalanacaktır.
 
 
Protokol öncesinde konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir , global yarışta en önemli enstrümanlardan birinin o ülkenin standartları olduğunu belirterek, TSE ile imzaladıkları protokol çerçevesinde, kurumun, ASO üyelerine kalibrasyon işlemlerinde yüzde 30, eğitim faaliyetlerinde de yüzde 20 destek olacaklarını, bu firmaların TSE ile marka sözleşmesi olması halinde de yüzde 40 kalibrasyonda, yüzde 30 da eğitim faaliyetlerinde indirim yaptıklarını bildirdi.

 
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk ise  küresel ticaretin kurallarının ”standartlar” olduğunu belirterek, ”Kuralı kim koyarsa mücadeleyi o kazanır. Standartlara uymak yetmez, aynı zamanda standartları belirleyen ülke konumuna gelmemiz gerekiyor” dedi.

İmza töreninde konuşan Şentürk, Türkiye sanayisinin ihracat ile küresel pazarlarda mücadele etmeye dayalı bir sanayiye dönüştüğünü ifade ederek, bunun için farklı politikaların entegre bir biçimde yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Şentürk, hedeflere ulaşabilmek için Ar-Ge faaliyetleri, patent ve lisans hakları ne kadar önemliyse, standartlara hakim olabilmenin de o kadar önemli olduğunu vurguladı.

Küresel ticaretin kurallarının ”standartlar” olduğunu vurgulayan Şentürk, ”Kuralı kim koyarsa mücadeleyi o kazanır. Türkiye bu güne kadar standartlara uyabilmenin mücadelesini vermiş bir ülke. Oysa küresel pazarlarda başarılı olabilmek için bir adım öteye gitmek mecburiyetindeyiz. Standartlara uymak yetmez, aynı zamanda standartları belirleyen ülke konumuna gelmemiz gerekiyor. Bunu başaramadığımız takdirde, sanayicimizin ve iş dünyasının tüm gayretleri elbette olumlu sonuçlar verecektir, ama bu sonuçlar verilen emekle paralel olmayacaktır” diye konuştu.

Şentürk, standartları belirleme gücüne sahip olan ülkelerin, kendi sanayicisinin teknolojisine uygun standartları belirleme gayretinde olduğuna dikkati çekerek,”Siz kendi ülkenizdeki sanayicinin üretim biçimini ve teknolojisini standarda dönüştürdüğünüz anda, diğer ülkedeki sanayicileri bir anda geride bırakıp bir adım öne geçiyorsunuz” dedi.

Sanayicinin tam desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade eden Şentürk, Türkiye’deki sanayici ve iş adamlarının yurt dışında standartların belirlendiği komitelere ilgili kişileri göndermesi gerektiğinin altını çizdi.

Sanayicilere ”Ne kadar ucuza üretirseniz üretin, standartları bir başkası belirliyorsa her an kaybetmeye mahkumsunuz” diye seslenen Şentürk, sanayicilerin komitelerde yer almasını ve TSE’ye bilgi vermesini istediklerini kaydetti.

TSE olarak Türkiye’nin küresel pazarlara açılma mücadelesinde yeniden bir yapılandırma ve yeniden politika belirleme sürecine girdiklerini belirten Şentürk, ihracatçıların küresel pazarlara rahat girebilmesi ve gümrük duvarlarını aşabilmeleri için ülkelerle ithalat standartları anlaşmaları yaptıklarını,Sudan, Pakistan, Afganistan ve İran’ın anlaşma için TSE’yi beklediğini bildirdi.

Şentürk, çeşitli ülkelerde ofis açtıklarını, sene sonuna kadar bu rakamın 30’u aşmasını istediklerini söyledi.
 

TSE’nin son 5 yıldır laboratuvar yatırımlarını askıya almış bir pozisyonda bulunduğunu dile getiren Şentürk, ”Bu sene 80 milyon liralık laboratuvar anlaşmamızı imzaladık. 200 milyon liralık laboratuvar yatırım fizibilitesi devam ediyor. 2-3 yıl içerisinde bu yatırımları yaptığımızda mevcut laboratuvar alt yapımızı en az yüzde 150 artırmış ve sanayicimizin test ve laboratuvar ihtiyacını çok büyük bir oranda Türkiye’de gerçekleştirmiş olacağız. Bunun için de gayretlerimiz devam ediyor” diye konuştu.

Hulusi Şentürk, sektörel bazlı özel belgelendirme için iş dünyasının meslek kuruluşlarından hassasiyet beklediklerinin altını çizerek, Avrupa’da meslek kuruluşlarının kendileri için özel belgelendirme yaptığını, Türkiye’nin meslek kuruluşlarının da kendileri arasında özel belgelendirmenin yolunu açması gerektiğini ifade etti.

Sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak için, haksız rekabeti önlemek için sanayicinin TSE ile işbirliği yaparak özel belgelendirmeye geçmesi gerektiğini vurgulayan Şentürk, ”Biz birbirimizin müşterisi değil, ortağıyız. Varlığımız birbirimizin varlığına bağlı. Ben ‘Türk sanayicisini koruyalım’ demiyorum. Ben ‘Türk sanayicisini haksız rekabete karşı koruyalım’ diyorum” şeklinde konuştu.