Ankara Sanayi Odası ile TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu’nun ‘‘Ankara Girişimci Evi - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası ile TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu’nun ‘‘Ankara Girişimci Evi

    24 Nisan 2012

Ankara Sanayi Odası  ile TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu’nun ‘‘Ankara Girişimci Evi ve Atölyesi’’(Galeri Engürü) projesi açılış toplantısı  24 Nisan 2012 tarihinde yapıldı.
 
 
Ankara Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantıya, ASO Başkanı Nurettin Özdebir,  AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Kalkınma Ajansı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yaman, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri, TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Daştan ve çok sayıda kadın girişimci katıldı.
 
 
Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir,  Türkiye’de kadınların sosyal ve siyasi alandaki ağırlığının artırılması gerektiğini söyledi. Türkiye’de kadının işgücüne katılım oranının gelişmiş ülkelere göre düşük olduğuna dikkati çeken Özdebir, kadınların işgücüne katılım oranının artması için eğitim düzeylerinin artırılması gerektiğini dile getirdi. Yapılan çeşitli araştırmalara göre Türkiye’de karar alma mekanizmalarındaki kadın oranının yüzde 6, ABD’de de ise yüzde 46 olduğunu ifade eden Özdebir, ”Demek ki bizim bu konuda katedecek daha çok yolumuz var” dedi. ”Küresel düzeyde dünya ile rekabet edeceksek nüfusun yarısını oluşturan kadın girişimcilerin sayısını ve işgücüne katılım oranını artırmamız lazım” şeklinde konuşan Özdebir, bu anlamda kadınların girişimci olarak ekonomiye dahil edilmesinin önemine değindi. ASO Başkanı seçildiğinde bütün kadın girişimcilere oda seçimlerine katılmayı önerdiğini anlatan Özdebir, kadın girişimcilere bu yıl yapılacak seçimlerde oda üyesi seçimlerinde aday olmaları yönünde çağrıda bulundu.
 
 
Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yaman da kalkınma ajanslarının ülke genelinde 26 bölgede faaliyet gösterdiğini söyledi. Kalkınma ajanslarının en önemli destek konularından birinin insanın bizzat kendisinin desteklenmesi olduğunu kaydeden Yaman, ”Bu projelerden önemli kadın girişimcilerin çıkacağını umuyorum” diye konuştu.
 
 
Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı da projeden heyecan duyduğunu ifade etti.  Ajansın kurulduğu günden bu yana geçen 1,5 yılda desteklediği proje sayısının 180’i destek tutarının da 27 milyon lirayı bulduğunu anlatan Balcı, ajans olarak proje desteklerini artırarak sürdüreceklerini dile getirdi.
 
 
TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Daştan ise projenin amacının Ankara’nın kültür boyutunu ön plana çıkartarak, turizm alanında özellikle kadın girişimcilik potansiyelinin geliştirilmesine katkı sağlamak olduğunu belirtti. Daştan, proje kapsamında başarılı olan girişimci adaylarına KOSGEB desteğinin sağlanacağını da sözlerine ekledi. 
 
Konuşmaların ardından açılış toplantısı, projeye ilişkin sunum yapıldı.
 
Proje kapsamında Altındağ ilçesi başta olmak üzere Ankara’nın çeşitli ilçelerinde yaşayan 18-30 yaş arası en az yarısı kadın 30 girişimci adayına el becerileri ve el sanatları eğitimi verilecek.  Başarılı olan adaylara KOSGEB’ten destek almaları sağlanacak. Girişimci adaylarının eğitimi, Altındağ’daki ”Galeri Engürü” adı verilen atölyede gerçekleştirilecek.