ANKARA SANAYİ ODASI İLE LENİNGRAD BOLGESİ TİCARET VE SANAYİ ODASI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLU İMZA - Ankara Sanayi Odası

ANKARA SANAYİ ODASI İLE LENİNGRAD BOLGESİ TİCARET VE SANAYİ ODASI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLU İMZA

    14 Mayıs 2010

 

 
ANKARA SANAYİ ODASI İLE LENİNGRAD BOLGESİ TİCARET VE SANAYİ ODASI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLU İMZALADI
 
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Rusya Federasyonu’nun Leningrad Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Leningrad Bölgesi Vali Yardımcısı Rashid İsmagilov ile imzaladığı işbirliği protokolünün, iki ülke devlet başkanlarının verdiği talimatlar doğrultusunda imzalanan ilk protokol olmasından dolayı çok büyük mutluluk yaşadığını söyledi.
 
 Leningrad Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Leningrad Bölgesi Vali Yardımcısı Rashid İsmagilov ile beraberindekiler çeşitli temaslarda bulunmak için geldikleri Ankara’da 13 Mayıs 2010 tarihinde ASO’yu ziyaret etti. Ziyarette İsmagilov ile Özdebir arasında bir işbirliği protokülü imzalandı.
 
 İmza töreninde konuşan Özdebir, dün Türkiye ile Rusya arasında 17 anlaşma imzalandığını hatırlatarak, bu anlaşmalar çerçevesinde iki ülke arasındaki mevcut dostluk ve kardeşliğin, ticari işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunacağını söyledi. 2 ülke Devlet Başkanlarının her iki tarafın iş adamlarına 5 yıl içinde karşılıklı ticaretin 100 milyar dolara çıkarılması yönünde talimatları bulunduğunu kaydeden Özdebir, bu talimata hizmet edecek olan protokolün hazırlıklarının 6 ay öncesinden başladığını kaydetti.
 
 İki ülke devlet başkanlarının talimatı doğrultusunda imzalanan protokolün bu kapsamdaki ilk protokol olmasından çok büyük mutluluk duyduğunu da belirten Özdebir, 20 yıl önce Rusya ile Türkiye arasında vizenin kalkacağı, her iki taraf vatandaşlarının birbirlerini ziyaret edeceğini düşünmenin mümkün olmadığını belirterek, ”iki ülke adeta bir ülke haline geldi” dedi.
 
 Özdebir, bunun sadece turizm açısından değil, karşılıklı ticaretin gelişmesi açısından da çok önemli olduğunu kaydetti.
 


 
 -KONUK BAŞKAN İSMAGİLOV-
 
 Leningrad Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Leningrad Bölgesi Vali Yardımcısı Rashid İsmagilov da konuşmasında, Ankara’nın Türkiye’nin başkenti olduğunu, Leningrad’ın ise başkent olmamasına rağmen başkent bölgesi sayıldığını belirterek, Leningrad’ın çok önemli bir şehir olduğunu anlattı.
 
 İki oda başkanı olarak üzerlerine düşenin iki taraf işadamlarına doğru yolu göstermek olduğunu belirten İsmagilov, böylece işadamlarının işbirliği yapabileceğini kaydetti. İsmagilov, bu imza törenini gerçekleştirmek için çalışmaların 6 ay öncesinden başladığını anımsatarak, bu günü sabırsızlıkla beklediğini kaydetti.
 
 Konuşmaların tamamlanması ve işbirliği protokolünün imzalanmasının ardından Özdebir, İsmagilov’a, üzerinde Hitit Güneş’i sembolü bulunan altın işlemeli bir cam tabak, İsmagilov da Özdebir’e Leningrad’ın genel görüntüsünün yer aldığı bir tablo hediye etti. Özdebir daha sonra konuk heyet onuruna bir öğle yemeği verdi.
 
 Heyet Ankara ziyaretinin ikinci günü olan 14 Mayıs 2010 tarihinde ise ASO Başkanı Nurettin Özdebir’le birlikte Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı’yı ziyaret etti. Ankara’nın tarihi ve turistik yerlerini de gezen heyet 15 Mayıs 2010 cumartesi günü Ankara’dan ayrılacak.