Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR ve Yönetim Kurulu Üyeleri Gıda, Tarım ve Hayv - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR ve Yönetim Kurulu Üyeleri Gıda, Tarım ve Hayv

    27 Temmuz 2011

 
Ankara Sanayi Odası  Başkanı Nurettin Özdebir  ve Yönetim Kurulu üyeleri  27 Temmuz 2011 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’e  tebrik ziyaretinde bulundu.
 

 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir ziyarette yaptığı konuşmada gerek  tarımın mekanizasyonu, gerekse tarıma dayalı sanayinin gelişmesi ile ilgili desteklerin Türkiye açısından son derece önemli olduğunu söyledi.
 
Bu çalışmaların dünya açısından da önemli  olduğuna işaret eden Özdebir, dünya nüfusundaki artışa bağlı olarak tüketimin arttığını ve gıda arz güvenliğinin önümüzdeki dönemde dünya gündemine gelecek önemli konulardan bir tanesi olduğunu kaydetti.
 
Bu anlamda tarım arazilerinin güzel işletilmesi, verimli kullanılması ve buradan sağlanan ürünlere mümkün olduğunca katma değer katarak dünyaya ihraç edilmesi gerektiğini anlatan Özdebir, gıda güvenliği ile ilgili, tarıma dayalı sanayide ürünlerin kalite ve kontrolü ve piyasaların denetimi konusunda Bakanlığın çalışmalarını da yakından takip ettiklerini sözlerine ekledi.
 

 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise  Türkiye’yi tarımla ilgili çok daha iyi bir noktaya getirecek altyapı çalışmaları yaptıklarını belirtirken, bu çalışmaların arasında miras yoluyla tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçecek düzenlemeler, bölünmüş tarım arazilerinin toplulaştırma çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve tarım arazilerinin sulanabilecek alanlarının miktarının azami düzeye çıkarılmasının bulunduğunu söyledi.
 
Bu altyapı çalışmalarını çok önemsediklerini anlatan Bakan Eker, sanayicileri de ilgilendiren düzenlemelere ilişkin olarak da bu dönemde özellikle tarımsal ürünlerin pazarlanması ve piyasa düzeni oluşturulmasıyla ilgili yeni mekanizmalar devreye koyacaklarını bildirdi.
 
Eker, hayvansal ürünlerle ilgili piyasa düzenlerinin, müdahale kurumlarının oluşturulmasının, hem sanayicilerin belirli kalite ve standartta istikrar içinde hammadde temini hem de tüketicilerin kaliteli ve ucuz fiyattan mal temin etmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Eker, tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi ve daha iyi bir noktaya taşınmasına önem verdiklerini kaydetti.
 
Türkiye’ye kazandırdıkları tarıma dayalı sanayi tesisi sayısının 3067 olduğunu hatırlatan Eker, 2011-2015 yılları arasında da tarıma dayalı 3 bin sanayi tesisini daha ülkeye kazandıracaklarını ifade etti. Eker, ”Bu tarım-sanayi entegrasyonunda başlattığımız hamlenin ikinci ayağı olacak. Bunlar tamamlandığında Türkiye, Tarım Bakanlığının desteği ile 6 bin tarıma dayalı sanayi tesisini kazanmış olacak” dedi.