Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve yönetim kurulu üyeleri 17 Haziran 2013 tar - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve yönetim kurulu üyeleri 17 Haziran 2013 tar

    17 Haziran 2013

 
Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyaretin sonunda gazetecilere açıklamada bulunan ASO Başkanı Nurettin Özdebir,  ASO seçimlerinin ardından oluşan yeni Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e bir nezaket ziyaretinde bulunduklarını ifade etti.  Özdebir ziyarette, Gezi Parkı odaklı gelişmelerle ilgili sanayicilerin sıkıntılarını da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ilettiklerini söyledi.    Özdebir, ”Sanayicilerimizin, yatırımcılarımızın, özellikle yurt dışından gelecek işletmelerin yapmış olduğu buluşma ve sipariş iptallerini Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. İki adet yabancı yatırımcı çok ciddi tereddüt içindeler. Bunları anlattık” dedi. Özdebir, Cumhurbaşkanı Gül’ün de istenmeyen bir sürece girildiğini ve bir an evvel bu sıkıntılı durumun sonuçlanması gerektiğini, kısa ve orta vadede Türkiye’nin neler kaybettiğini herkesin yaşayarak göreceğini söylediğini aktardı.


Gül’ün, Türkiye’nin sağlam bir hukuk yapısı olduğunu ifade ettiğini anlatan Özdebir, ”Sorunların genel hayatı etkileyecek şekilde değil de hukuk çerçevesinde halledilmesi gerektiğini söylediler. Amacın hasıl olduğunu ve mesajların devlet ve hükümet tarafından alındığını ve bunun ifade edildiğini, artık bu işlerin devam etmesi halinde meşruiyet zemininin kalmayacağını söylediler” diye konuştu.

”Gül’ün, emniyet güçlerinin müdahalesine ilişkin bir değerlendirmesi olup olmadığına” yönelik bir başka soruya Özdebir, şu yanıtı verdi: ”Polisin eski polis olmadığını, kaskın da numarası olduğunu, her tarafta bunların kameralarla kaydedildiğini, hukuka aykırı bir durumun olması halinde bunun da tespit edilip, cezalandırılacağını, bütün bunları takip ettiğini   söyledi.”
 
 
Yabancı yatırımcının olaylar öncesindeki ve sonrasındaki algısı arasındaki farka ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Özdebir, şu anda yabancıların tedirgin olduğunu kaydetti.

Irak’ta her gün bombalar patladığını, Bağdat’ta yaşanan bir olaydan şehrin diğer tarafındaki insanların haberi olmayabileceğini belirten Özdebir, ”Ama size şimdi ‘Bağdat’a gidelim’ desek ‘Aman gitmeyelim’ dersiniz. Biz şimdi Bağdat’ı nasıl algılıyorsak, yapılan yayınlarla da maalesef, ülkemiz o şekilde algılanmaya başlandı. Taksim’de, Kızılay’daki lokal bir olayın Türkiye’nin her tarafında bir hukuksuzluk varmış gibi gösterilmesi ülkeyi yakından tanımayan insanları tedirgin ediyor” değerlendirmesinde bulundu.