Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulu Üyeleri 11 Haziran 2013 ta - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulu Üyeleri 11 Haziran 2013 ta

    11 Haziran 2013

 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir ziyarette yaptığı konuşmada,  Türkiye’nin büyüme rakamlarına değindi. Özdebir; “Beklentilerin üzerinde bir büyümeyle birinci çeyreği geçmiş olduk. İnşallah OVP’deki rakamları tuttururuz” değerlendirmesinde bulundu.


Gezi Parkı olaylarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Özdebir, “Son günlerde ülkemizde yaşanan demokrasi imtihanı ve saptırılmış aşırı hareketlilik de ekonomimizi etkiliyor. İnşallah kısa zamanda aklıselim hakim olur ve bu imtihanı ülkemiz gayet iyi bir şekilde atlatabilir. Ülkemizin imajını sarsacak, Orta Doğu imajı çizecek olayın bir an evvel bitmesini istiyoruz” diye konuştu.

Sanayi odalarının bazı sorunlarını da dile getiren Özdebir, söz konusu sorunların çözümü konusunda Bakanlıktan destek beklediklerini kaydetti.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise  Türkiye’nin 2023 hedeflerini iş dünyasının desteğiyle gerçekleştireceğini ifade eden Yazıcı, söz konusu hedefleri üreten sanayicilerin gerçekleştireceğini, devletin görevinin de sanayicilerin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu söyledi. Hedeflerinin, ülkenin refah seviyesini arttırmak olduğuna dikkati çeken Yazıcı, bu kapsamda bugüne kadar iş dünyasıyla çeşitli çalışmalar yaptıklarını, bundan sonra da bunların devam edeceğine işaret etti.

Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yazıcı, şunları kaydetti:

 
“Bu ülke hepimizin. Güven ve istikrar ortamı en büyük varlığımız. Bunlar olmazsa ne siz risk alırsınız, ne de küresel sermaye gelir. Dolayısıyla güven ve istikrarı koruyacağız. Türkiye’nin hak etmediği görüntüler sergileniyor. Bu üzüntü verici ama daha üzücüsü bu eylemleri hak ve özgürlük olarak nitelendiriliyor olması. İnsanlarımız herhangi bir konuyu protesto edebilir, çok sert sözcükler de kullanabilirler ama hiç kimse beğenmediği şeye karşı duruşunu sergilerken başkasının çalışma özgürlüğünü, yaşam hakkını tehlikeye düşürücü girişimde bulunamaz. Devlet buna seyirci kalmaz.”

İlk çeyrek büyüme rakamlarının, yüzde 3 gibi bir seviyede olmasının umutları arttırdığı ifade eden Yazıcı, “Türkiye, 2023 hedeflerine giderken çözüm süreci dediğimiz çok temel sorunu çözdüğünde, büyüme rakamlarımız daha ivme kazanacaktır” dedi.
Konuşmasının ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yazıcı, “Gezi Parkı olayları kapsamında bazı ürünlere boykot kararı alındı. Bu ticareti nasıl etkileyecek?” sorusuna, “Bizim milletimiz basiretlidir, sezgileri güçlüdür. Ülkesine, kendisine zarar verecek bir şey yapmaz ama milletinin değerlerini, gücünü görür, gözetir, o doğrultuda hareket eder. Bu da bizim en büyük sermayemizdir. Herkes imkanını ülkenin yararına kullanması lazım. Onu, yeri geldiğinde siyasal araca dönüştürmemesi lazım. Bunun yolu bu. Demokrasi aynı zamanda kurallar rejimi demektir. Dolayısıyla bunlardan kaygı duymamak gerekir” yanıtını verdi.

 
Alkol düzenlemelerini de içeren kanuna ilişkin soruyu yanıtlayan Yazıcı, şöyle konuştu:

“Hayret ediyorum, ‘Biz alkol içeceğiz, niye tüketemiyoruz?’ diyen yok. Alkol yasaklaması da yok. Yanlış bir kanaat oluştu. Yapılan düzenlemeyle ne alkol imalatı, ne de tüketimine ilişkin bir yasaklama getirmedik. Düzenleme getirildi. Yasak gelse, ona hepimiz karşı çıkarız, zaten yapmayız da. Dolayısıyla birileri hani der ya ‘Oynamak istemeyen, yerim dar’ der. Bazıları kamu düzenini bozmak için bahane bulabilir. Türkiye, bahane üretenlerin davranışlarıyla yönetilecek bir ülke değildir.”

Yazıcı, Suriye sınırdan Türkiye’ye yasadışı yollardan geçmeye çalışan kaçakçı grubuna müdahale edilmesine ilişkin soruyu da, “Kara sınırlarımızın korunması, gümrüklü yer ve sahalar dışında silahlı kuvvetlerimize ait. Bu kuralı bozucu eylemler olmuş, ona müdahale edilmiş. Bunlar gümrüklü yer ve sahalara ilişkin değil, olay bu” diye cevapladı.