Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR ve Yönetim Kurulu Üyeleri 11 Ağustos 2011 Tar - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR ve Yönetim Kurulu Üyeleri 11 Ağustos 2011 Tar

 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulu Üyeleri  11 Ağustos 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı makamında ziyaret ettiler. Ziyarette,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’da hazır bulundular.
 
 
 
Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaretin sonunda gazetecilere açıklamada bulan ASO Başkanı Nurettin Özdebir,  küresel ekonomi ve Avrupa ekonomisindeki gelişmelerin yaratabileceği sıkıntılara karşı iç pazarın korunması ve rekabet gücünün artırılmasına yönelik tedbir alınmasıyla ilgili talepte bulunduklarını söyledi.
 
Özdebir, görüşmede endişe duydukları ve destek bekledikleri konuları da dile getirdiklerini kaydederek, ”Öncelikle dünyada bu ekonomik kaos ve Avrupa’daki bu işi yönetemeyen liderlerin başımıza getirebileceği sıkıntılar konusunda kendi iç pazarımızı kıskançlık derecesinde korumamız ve ithal mallara karşı rekabet gücümüzü artıracak tedbirlerin alınması, piyasa denetimi ve gözetimi konusunda Sayın Başbakanımızdan ve Sanayi Bakanımızdan talepte bulunduk” dedi.
 
Kamu alımlarında yerli mallarına avantaj sağlanmasıyla ilgili Başbakanlık genelgesine rağmen bu konuda gerekli özenin gösterilmediği, ”yurtdışı ürünlerin tercihiyle ilgili saplantının” devam ettiğini belirten Özdebir, bu konudaki rahatsızlıklarını ve destek taleplerini de Başbakan Erdoğan’a ilettiklerini söyledi.
 
 
 
Özdebir, Ankara’da yapılacak hastane ve metro yatırımlarında Ankaralı sanayicilerin ve başkentte üretilen ürünlerin tercih edilmesi yönündeki taleplerini de dile getirdiklerini aktardı.
 
Sanayinin önündeki en önemli engellerden birinin nitelikli eleman eksikliği olduğunu belirten ve Organize Sanayi Bölgesi içinde okul yapmayı planladıklarını kaydeden Özdebir, bu konudaki görüşlerini de aktardıklarını söyledi.