Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından 18 E - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından 18 E

    18 Ekim 2012


Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir,  Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından 18 Ekim 2012 tarihinde düzenlenen ‘‘Hezarfen Medikal Ankara Projesi’’ kapanış toplantısına konuşmacı olarak katıldı.
 
TPE’de gerçekleşen toplantıya Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, TPE Başkanı Habip Asan, Ankara Kalkınma Ajansı Program Yönetimi Birimi Koordinatörü Süleyman İslamoğlu katıldı. 
 
 

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir  Avrupa’nın giderek yaşlandığını ve bu durumun sağlık ihtiyaç ve harcamalarını artıracağını dile getirdi.

Sosyal devletlerin en büyük ihtiyaçlarının sağlık sektörü ihtiyaçları olduğunu belirten Özdebir, ”Dünya artık sağlıkta uzaktan takip sistemine geçiyor, internetin sağladığı avantajlarla doktora, hastaneye gitmeden önleyici ve ön teşhisleri koyucu şekilde tedavi yapılmaya başlandı” dedi.

Özdebir, sağlık alanında kullanılan cihazların basitleştirilip ve küçültüldüğünü vurgulayarak şunları kaydetti:

”Eskiden herkes tansiyonunu ölçtürmek için hastaneye gitmek zorunda kalırdı şimdi ise herkes evinden tansiyonunu, şekerini ölçebiliyor. Cihazlar ucuzladı ve herkesin erişebileceği bir hal aldı” şeklinde konuştu.

”Bugünkü cihazların hepsinde yazılım mevcut. Artık sağlık alanında mekanik imalat yetmiyor, yazılım sektörü de ürünlerde muhakkak olması gerekiyor. Örneğin, iPhone’a yeni bir program eklemişler, cildinizi taratıp bunu doktorunuza iletiyorsunuz doktor da size mail üzerinden geri bildirim yapıyor, dolayısıyla doktora gitmek gerekmiyor ve sağlık yatırımları yerine 800-900 dolarlık bir cihazla bütün sağlık durumunuzu ölçebiliyorsunuz.”


Konuşmanın ardından TPE Başkanı Habip Asan,  Özdebir’e teşekkür plaketi verdi.