Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR, OSEP Öğrencileri ve Annelerine ‘’Aile Danışm - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR, OSEP Öğrencileri ve Annelerine ‘’Aile Danışm

    29 Mayıs 2012

Ülkemizin  beceri sahibi ve ahlaklı gençlere ihtiyacı var…
 
 
Türkiye’nin geleceğini gençlerin şekillendireceğini, onların bilgi ve beceri sahibi olmasının  büyük önem taşıdığını belirten Özdebir; ‘’Ülkemizin beceri sahibi ve ahlaklı gençlere ihtiyacı var’’ dedi.
 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Okul Sanayi Eğitim Programları (OSEP) öğrencileri ve annelerine ‘’Aile Danışma Merkezi Uzmanları’’ tarafından  verilen eğitim ve terapi uygulamaları seminerine katılarak öğrenci ve velilere sertifikalarını verdi.
 
 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türk sanayisinin en büyük sıkıntıyı nitelikli eleman   bulmakta yaşadığını söyledi. Özdebir; ‘’Üretimin heyecanı ve ruhunu meslek okullarına aktaramazsak, ihtiyacımızı karşılayacak  insanların yetişmesini bekleyemeyiz. Bugün tüm işletmelerimizde beceri sahibi ve ahlaklı gençlere ihtiyaç var’’ dedi.
 
Bir ülkeye yapılabilecek en büyük kötülük, o ülkenin gençlerini anlamsız bilgilerle istihdam edilemeyecek alanlarda okutmaya çalışmak olduğunu söyleyen Özdebir, ‘’Maalesef  bu konuda da bürokrasimizin kat etmesi gereken  çok yol var.  Bu konuda bizler öğrencilerimize karşı suçluyuz. Çünkü o ülkenin hangi vasıfta insanlara ihtiyacı olduğunun planlaması yapılıp, okullarımızın da ona göre dizayn edilmesi gerekirdi, Maalesef bunu yapamıyoruz. Bugün üniversitelerimizden mezun olan gençlerin birçoğu işsiz. En önemli eksiklerimizden birisi de gençlerimizi yetiştirirken beceri sahibi yapmak. Bugün bir makine mühendisi bijonun dönmesi için ne kadar tork gerektiğini hesaplıyabiliyor ama arabasının patlayan lastiğini değiştiremiyor. Bir elektrik mühendisi evindeki ufak bir elektrik arızasını gideremiyor, mahallenin elektrikçisini çağırıyor.’’ diye konuştu. 
 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, OSEP annelerine de seslenerek  eli iş tutan bir nesil yetiştirdikleri için tebrik etti.
 
Konuşmanın ardından Özdebir, OSEP öğrencileri ve annelerine sertifikalarını verdi.