Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir 14 Kasım 2012 tarihinde, Makina İmalat Teknol - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir 14 Kasım 2012 tarihinde, Makina İmalat Teknol

    14 Kasım 2012

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir 14 Kasım 2012 tarihinde, Makina İmalat Teknolojileri İhtisas Organize Sanayiciler Derneği’nin (MİTEK) hizmet binasının açılış törenine katıldı. 
 
 
Ostim’de gerçekleşen törene ayrıca Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ostim Başkanı Orhan Aydın, MİTEK Başkanı İbrahim Cenk Polat ve çok sayıda sanayici katıldı.
 
 
Açılıştan önce bir konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara’nın, 20 seçkin üniversitesi, 6 teknoparkı ve savunma sanayinin kente getirdiği ayrı bir iş yapma kültürüyle ciddi ilerleme kaydettiğini, adeta bir silikon vadisi oluştuğunu söyledi. Kentin organize sanayi bölgeleriyle de fark yarattığını anlatan Özdebir,  “Bunun doğal bir sonucu olarak makine imalatında da Ankara bir ihtisas merkezi olmaya başladı. Bu yüzden MİTEK’in Ankara için son derece önemli, ufuk açan bir çalışma olduğunu belirtmek isterim” dedi.
 
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin çok önemsenmediğini hatta çoğu zaman da önü kesildiği için sanayide büyük sıkıntılar çekildiğini söyledi. Çırak Eğitimi ve Öğretimi Vakfı’nı ziyaret ettiğini belirten Arınç, vakfın bugüne kadar binlerce nitelikli eleman yetiştirdiğini, bu durumun da kendilerini memnun ettiğini kaydetti.

Çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemlerinin önemine değinen Arınç,
“Dolayısıyla OSTİM ve organize sanayi bölgelerimizin her biri bu ihtiyaçlarını karşılamak için bu eğitimlere fazlasıyla önem veriyor. Burada bir yüksek okulumuzun bulunduğunu öğrendim, onlara da başarılar diliyorum” dedi.

Açılışını yaptıkları yerin yanında geçtiğimiz yıl yaşanan patlamada 11 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Arınç, “Maalesef iş kazaları, tedbirsizlik ve dikkatsizlik, gereken teknik denetimi yapmamış olmak vesaire gibi sebeplerle bu tür olaylara rastlıyoruz. Bunlar çok üzüntü verici. Bu vesileyle hayatlarını kaybeden arkadaşlarıma Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Arınç, bugüne kadar iş kazalarında hayatlarını kaybeden tüm çalışanları da rahmetle yadettiğini söyledi. İş ve İşçi Sağlığı konusunda yeni bir kanuni düzenleme yapıldığını da anımsatan Arınç, “Bütün bunların başında şüphesiz kurumların kendilerine düşen görevleri, fazlasıyla yerine getirmesi ama onların da sıkı biçimde denetlenmesi gerekiyor. Dolayısıyla patlamış ortada hiçbir şey kalmamış bir binanın, bu şekliyle yeniden daha hayırlı bir hizmete kazandırılmış olmasını da takdirle karşılıyorum” dedi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir’in başkente kazandırdığı şeylerden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Arınç, şunları kaydetti:
“Üretim, ihracat, istihdam bunlar bizim için çok önemli. OSTİM, yıllardan bu yana Ankara’da, sadece Ankara’ya değil belki başka ülkelere örnek olacak biçimde çok güzel üretim yapan, çok güzel istihdam sağlayan başarılı bir kuruluşumuz. Sayın Özdebir vizyonumuzu çizdi. 2023 yılı hükümetimiz açısından sanayide, üretimde, ihracatta, istihdamda kişi başına düşen milli gelirde bize büyük hedefler koyuyor. Sadece bir şey söyleyeyim, eğer 500 milyar dolarlık ihracat yapacaksak ki şu anda 140 milyar doları bulan yıllık bir ihracatla karşı karşıyayız, bu ihracatı neyle yapacağız, sanayiyi, kapasiteyi, üretimi çalıştırmak suretiyle. Demek ki hedefimiz yüksek, 2023’te milli geliri kişi başına 25 bin dolar yapacaksak bunun için de yine aynı hızla yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Yüksek teknolojide ürünlerle ve bugün artık katma değer sağlayan üretim anlayışıyla, savunma sanayi uçak sanayi ağırlıklı yeni üretimlerle bunları fevkalade ileri götüreceğimize gönülden inanıyorum.”
 
 
Konuşmaların ardından Metek hizmet binasının açılışı gerçekleştirildi.