ANKARA SANAYİ ODASI BAKAN MEHDİ EKER’İ ZİYARET ETTİ - Ankara Sanayi Odası

ANKARA SANAYİ ODASI BAKAN MEHDİ EKER’İ ZİYARET ETTİ

    12 Temmuz 2013

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulu Üyeleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i 11 Temmuz 2013 tarihinde makamında ziyaret etti.
 
 
ASO Başkanı Özdebir, son yıllarda Türkiye tarımında çok ciddi değişiklikler olduğunu ifade ederek, verimlilik, uygulama ve ürün çeşitliliği anlamında da gidecek çok yolun bulunduğunu belirtti.

Sanayi ve tarımın birbirini tamamlayan ve besleyen sektörler olduğunu dile getiren Özdebir, en çok rahatsız oldukları hususlardan birinin tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı olduğunu söyledi.

Düzgün sanayileşme olmadığı için tarım arazilerinin kaybedildiğine dikkati çeken Özdebir, Bakan Eker’den OSB’ler dışında yapılaşmaya müsaade edilmemesi konusunda kendilerine destek verilmesini istedi.

Özdebir, tarım aletlerinin ekipmanlarındaki KDV oranının 8’den 18’e çıkarılmasını istediklerini dile getirerek. “Bu KDV yükü hala işletmelerimizin sırtında.Bu konuda desteklerinizin devamını rica ediyoruz” dedi.
 

Nurettin Özdebir, güvenli gıda anlamında Bakanlığın çok iyi işler yaptığını, ama her güzel şeyin yan etkisinin de olduğunu dile getirdi.

İnsan sağlığını tehdit eden ürünleri üreten firmaların teşhir edildiğini hatırlatan Özdebir, bu firmalar afişe edilirken, o ürün pazarının ve iyi üretim yapan firmaların da zarar gördüğünü söyledi.

Özdebir, bu firmalar afişe edilirken iyi üretim yapan firmaların da takdir edilmesi gerektiğini vurgulayarak, böylelikle ürün pazarının daralmasının önüne geçilebileceğini ifade etti.
 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de, “Şimdiye kadar 4 milyon hektar araziyi toplulaştırdık. Bu yıl sonuna kadar 5-6 milyon hektara çıkmış olacak” dedi.

Kabulde konuşan Eker, sanayinin tarımdan ayrılamayacağını belirterek, sanayi sektörünü büyütmek için öncelikli adımın tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi olduğunu ifade etti.

Eker, tarıma hükümet olarak 10 yıl öncesine göre çok farklı bir gözle baktıklarını, bir strateji oluşturduklarını belirtti.

Bugün daha bilinçli tarım desteklerinin verildiğini dile getiren Eker, bu sene çiftçiye 9 milyar lira nakit hibe desteği verilmesini planladıklarını, yılın ilk 6 ayında bu miktarın 6 milyar 600 milyon lirasının ödendiğini bildirdi.
 

Eker, şimdiye kadar 4 milyon hektar araziyi toplulaştırdıklarını, bu rakamın yıl sonuna kadar 5-6 milyon hektara çıkmış olacağını belirtti. Eker, şöyle konuştu:

“Ama diğer tarafta da da bölünmeyi durdurmamız lazım. Çünkü bir yandan sürekli bölünme devam ediyor. Kanun tasarımızı meclise gönderdik. Ama öyle bir şey ki şimdiden o ‘istemezükçü’ grup var ya Türkiye’de, ne yapsan karşı çıkar.

Bunlar birinci köprüye karşıydı, ikinci köprüye karşıydı, şimdi üçüncü köprüye de
karşılar. Bunu da aklım hayalim almıyor. Nasıl böyle bir şey diyorlar.

Türkiye’nin bu kadar yararına olan, bu kadar acil bir ihtiyacı sırf “ne gelirse gelsin ben karşı çıkayım da safım belli olsun” hesabıyla böyle bir şey yapıyorlar. Biz bunlara rağmen bunu hayata geçireceğiz. En büyük konu bu. “