Ankara Sanayi Odası Anadolu Teknik Lisesi Kuruldu - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası Anadolu Teknik Lisesi Kuruldu

    2 Ağustos 2012

         Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin  Özdebir, Özel Ankara Sanayi Odası Anadolu Teknik Lisesi’nin (ASO Teknik Koleji) kurulduğunu ASO hizmet binasında 01.08.2012 tarihinde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Özdebir ön kayıt başvurularının başladığını bildirdi.
 
        
    ASO Teknik  Koleji’nin kuruluşu ve okulda öğrenim görecek öğrencilere ilişkin açıklamalarda  bulunan Özdebir Türkiye’nin 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefini hatırlatarak bu hedeflere ulaşabilmek için yapılması gereken çalışmalar olduğunu  söyledi. ”Orta gelir tuzağı” tartışmalarına değinen Özdebir, kişi başı gelirin  10 bin doların üzerine çıkarılması, bu çerçevede insan kaynaklarının iyi  planlanması gerektiğini anlattı.
         Özdebir, bu çerçevede ASO olarak bir süredir mesleki eğitim, sanayi
 eğitimi konusunda çalışmalar yaptıklarını hatırlattı.
         ”Torba yasa” olarak adlandırılan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde
 Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Özel Eğitim Kurumları  Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle OSB’lerde açılacak teknik ve meslek lisesi  öğrencileri için devlet desteğinin yolunun açıldığını anımsatan Özdebir,  OSB’lerde özel okul statüsünde açılacak mesleki ve teknik eğitim okullarında  öğrenim görecek her bir öğrenci için, resmi okullarda öğrenim gören bir  öğrencinin okul türüne göre devlete maliyetinin 1,5 katını geçmemek üzere eğitim  ve öğretim desteği sağlanabileceğini anlattı.
         Okulun kuruluşu çerçevesinde bir vakıf kurma çalışmalarının da
 sürdürüldüğünü kaydeden Özdebir, ”Globalleşen dünyada sadece malların dolaşımı  değil artık insanların da dolaşımından söz ediliyor. Bizden de gidip çalışanlar  olacak, bu nitelikte insanlar yetiştirmek üzere bir adım attık. Okulumuz da  resmen Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle açılmış durumda” diye konuştu.
        
         -Ön kayıt başvuruları bugün başladı-
        
         Okula öncelikle ön kayıt başvurusu yapılacağını ve ön kayıt
 başvurularının bugün itibariyle başladığını bildiren Özdebir, söz konusu
 başvuruların 30 Ağustos’a kadar süreceğini, ön kayıtlardan sonra öğrencilerin  beceri testinden geçirileceğini söyledi. Özdebir, başvuruların
 değerlendirilmesinin ardından kesin kayıtların 3-7 Eylül 2012 tarihleri arasında  yapılacağını ifade etti.
         Kendi öğrenciliği döneminde meslek liselerinin gözde olduğunu, daha sonra  bu durumun değiştiğini ve yeterli insan yetiştirmekte zaafa düşüldüğünü dile  getiren Özdebir, ”elektrik mühendisinin evdeki elektrik arızasına dahi müdahale  edemediğini”, eğitimin yalnızca teorik bilgiden oluşmadığını, yanı sıra  öğrencilere pratikler ile beceri kazandırılmasının önem taşıdığını söyledi.
         Almanya’daki mesleki eğitime değinen Özdebir, bu ülkede mesleki eğitim  konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını, Türkiye’de derslerdeki başarısı düşük  öğrencilerin meslek okullarına yönlendirildiğini, Almanya’da ise öğrencilerin  becerilerine göre bu yönlendirilmelerin yapıldığını anlattı. Bunların sonucu  olarak Türkiye’nin orta gelir tuzağına düştüğünü, Türkiye’nin bundan sonra  ihracatını artırmakta sıkıntı yaşayabileceğini iddia eden Özdebir, ”Daha yüksek  katma değerli, daha teknolojik ürünler üretmemiz lazım. Ama bunu kimlerle  üreteceğiz. İşte biz bunu üretebilecek insanları yetiştirmek için ASO olarak  böyle bir yolculuğa çıktık. Bununla ilgili her türlü altyapıyı hazırladık” diye  konuştu.
 
 
         İşsizlik rakamlarına da değinen Özdebir, eğitimli gençler arasında yüzde  20 civarında işsizlik görüldüğünü, bu sorunun temelinde yatan nedenin ise  ”gençlere yeterli eğitimin verilmemesi” olduğunu söyledi. ”Lise, üniversite  mezunu olabiliyorlar ama beceri sahibi olamıyorlar. Biz bu eğitimde birtakım  farklar yaratmak istiyoruz” diyen Özdebir, sanayiyi ilgilendiren alanlarda,  devlet okullarının dışında bu eğitimleri veren ENKA Vakfı’nın okulu olduğunu,  kendi okullarının da bu alanda eğitim veren ikinci okul olacağını söyledi.
         Okulda, öğrencilere iyi bir yabancı dil eğitimi vereceklerini ifade eden
 Özdebir, araştırmacı, bilgiye ihtiyaç duyan kişilikte insan yetiştirmek
 istediklerini vurguladı. Öğrencilerine Ankara’nın en iyi işletmelerinde staj
 imkanı sağlayacaklarını anlatan Özdebir, her öğrencinin istediği bir proje
 konusunda çalışma imkanı verileceğini söyledi. Mesleki eğitimin teorik olarak  yapılmasının mümkün olmadığını vurgulayan Özdebir, mesleki eğitimde sanayi ve  okulun iç içe olması gerektiğini kaydetti.
         ASO Başkanı, okulda, konusunda uzman kişilerin ders vereceğini, mesleki  eğitimin güçlendirileceğini, öğrencilerin kişisel gelişimine de önem
 vereceklerini belirtti.
        
         -”Öğrenciler ücretsiz okuyacak”-
        
         Öğrencilerin okulda ücretsiz, yüzde 100 burslu okuyacağını bildiren
 Özdebir, teknik kolej olan bu okulda öğrencilerin çeşitli bilgisayar
 programlarını kullanarak tasarım yapacaklarını, bu faaliyetlerde kullanmak üzere  öğrencilere laptop hediye edileceğini söyledi.
 
 
         Okulun tanıtımı konusundaki soru üzerine Özdebir, outdoor tvlerde,
 bilboardlarda, çeşitli basın yayın organlarında tanıtım yapacaklarını ifade
 etti.
         Okul binasına ilişkin soru üzerine ise Özdebir, Sincan’da bulunan 1.
 Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan okul binası tamamlanana kadar kiraladıkları  bir binada eğitim yapılacağını, okul binasının gelecek yıl tamamlanacağını ve  öğrencilerin bu okulda eğitimlerine devam edeceğini anlattı.
         Öğreniminin maliyeti konusunda ise Özdebir, devletin vereceği destek
 konusunda çalışmaların sürdüğünü, kendisinin tahmininin bu desteğin yıllık
 öğrenci başına 3500-4000 lira arasında olacağını söyledi. Özdebir, bir öğrencinin  toplam maliyetinin ise 8 bin lira civarında olacağını belirtti.
         Okulu bitiren öğrenciler için iş garantisi olup olmadığı sorusuna ise ASO  Başkanı, işe girmek için AB uyum prosedürleri gereğince Mesleki Yeterlilik Kurumu  tarafından sertifikalandırma yapılacağını belirterek, yetiştirdikleri  öğrencilerin bu yeterlilik düzeyinde olacağını anlattı.
        
         -Kız öğrenciler-
        
         Okulda kız öğrencilerin de öğrenim görüp görmeyeceği sorusu üzerine  Özdebir, ”Bu alanların hepsinde kız öğrenciler de çalışabilir, çok da başarılı  olabilir. Avrupa’da, ABD’de, Japonya’da görüyoruz, çok da başarılılar. Hanımlar  çok daha titiz ve başarılı oluyor. Kız öğrencilerin de okulumuzda öğrenim  görmesini istiyoruz” diye konuştu.
         Verilen bilgiye göre, okulda Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı,
 Makine Teknolojisi Alanı, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı olmak üzere 3 ana  alanda eğitim yapılacak.
         Hazırlık sınıfı olmayan okulda eğitim öğretim süresi toplam 4 yıl.
 Sınıflar 24 kişilik ancak toplam kontenjan 72 kişiyle sınırlı. SBS’den 400 ve
 üzeri puan alan öğrenciler okulu tercih edebilecek. Okul öğrenim ücreti
 almayacak, öğrencileri tamamı burslu olacak. Okulda öğrenim görenlere ASO 1,  Organize Sanayi Bölgesi’nde METES aracılığıyla Uluslararası Mesleki Sertifika  Desteği (EUROPASS) sağlanacak. Mezun olanlar başta mühendislik fakülteleri olmak  üzere üniversitelerin bütün bölümlerini tercih edebilecek. Okul tüm öğrencilere  ücretsiz öğrenci servisi hizmeti sunacak. Ayrıca öğrencilere iş garantisi sunulacak.