Ankara Sanayi Odası, Akyurt,Çubuk Ve Pursaklar Bölgesinde Yeralan Sanayicilerle Bir Değe - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası, Akyurt,Çubuk Ve Pursaklar Bölgesinde Yeralan Sanayicilerle Bir Değe

    13 Şubat 2014

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir:
‘‘Türkiye’nin yüksek katma değer içeren teknolojik ve bilgi yoğun üretimde daha fazla ilerlemesi gerekir”.
 
 
Ankara Sanayi Odası,   Akyurt,Çubuk ve Pursaklar bölgesinde yeralan sanayicilerle bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in başkanlığında, Akyurt Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen  toplantıya Akyurt Kaymakamı Mustafa Yiğit, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Azmi Kelemcisoy, Çubuk Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Yasin Özen ve bölgede yer alan çok sayıda sanayici katıldı.
 
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir; Türkiye’nin  her yıl büyük bir cari açık verdiğini, ve bunu kapatabilmek  için yüksek katma değer içeren ürünler üretmemiz gerektiğini belirtti.  Özdebir; ‘‘Türkiye’de bilgi ve teknoloji yoğun sektörlerde yaratılan katma değer milli gelirin %22’si kadar. Bu oran ABD’de %41, Kore’de %29, Almanya’da %31, İsrail’de %42. Dünya ortalaması ise %29. Bir televizyonun ekranını, tüm elektronik aksamını ithal edip Türkiye’de monte edip televizyon olarak ihraç ettiğimizde önemli bir katma değer yaratmıyoruz. İhracatımızın sadece 3,7’si teknoloji yoğun ürünlerden oluşuyor. Bu yüzden Türkiye’nin yüksek katma değer içeren teknolojik ve bilgi yoğun üretimde daha fazla ilerlemesi gerekir.” dedi.
 
Ülkemizde bir birim enerji ile üretilen malların değerinin yüksek gelirli ülkelerdekinin yarısı kadar olduğunu söyleyen Özdebir, ” işgücü verimliliği bakımından da durum pek iç açıcı değil.  Norveç’te bir işçi  saatte 75, Amerika’da 67, Türkiye’de ise 25 dolarlık üretim yapıyor.” diye konuştu.
 
Ülkelerin patent sayısının Arge ve İnovasyon kapasitesinde belirleyici olduğunu dile getiren Özdebir, 2011 yılında Çin’de 526.412, ABD’de 503.582,  Japonya’da 342.610, Kore’de 178.924 patent başvurusu yapıldı. Aynı yıl Türkiye’de 228’i yabancılar tarafından olmak üzere 4.113 patent başvurusu yapıldı. Bunlardan sadece bir tanesi uluslararası patent olarak tescili edildi. Türkiye 173 ülke arasında 27’inci sırada yer alıyor. Bu alanda üniversite sanayi işbirliği, inovasyon ve arge’de hepimize çok ciddi görevler düşüyor. Bu durumu değiştirmek, beceri açığını kapatarak inovasyona yönelmek ve değer zincirinin üst halkalarına tırmanmak zorundayız. Bununla ilgili ASO olarak çalışmalarımız devam ediyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yeni bir proje verdik. Teknoloji transfer ofisleriyle işbirliği yaparak, yurtdışında üretilen projeleri ülkemizde üretecek insanlar  bulabilir miyiz diye araştırmalar yapıyoruz..”
 
 
Türkiye ekonomisinin rant ekonomisine dönüşmemesi gerektiğini belirten Özdebir sözlerine şöyle devam etti; ‘‘En köklü  sanayici aileler bile sanayiden çıkıp hizmet sektörüne yöneldiler. Fabrikaları yıkıp yerine AVM’ler, rezidanslar yapıyorlar.  Ama yatırım yapmadılar. Amaç para kazanmaksa bir sanayi işletmesinin 10 yılda kazanamayacağı parayı  2 ayda sadece bir imar değişikliği  ile kazandılar. ’’ diye konuştu. 
 
Akyurt Kaymakamı Mustafa Yiğit de hedeflerinin insanların huzur içinde yaşadığı güvenlik açığının olmadığı bir Akyurt’u sağlamak olduğunu belirtti. Akyurt’un hızla kentleşmesiyle birlikte çevresel değerlerinde ön planda olması gerektiğini söyleyen Yiğit; ‘‘ Çevre ile kalkınma birlikte anılan kavramlar çevresiz bir kalkınma artık mümkün değil’’dedi.
 
Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ise belediye olarak sanayicinin her zaman yanında olduklarını belirtti. Akyurt Belediyesinin her zaman sanayicinin ve sanayinin yanında olduğunu belirten Ayantaş, Akyurt bugünden sonra büyük sanayinin merkezi olacak dedi. Akyurt’ta kurulacak fuara da değinen Ayantaş, fuarın talimat verildiği an hemen inşaatına başlanacağını vurguladı.