ANKARA SANAYİ ODASI 53 YAŞINDA

    18 Kasım 2016

18 Kasım 1963 yılında kurulan Ankara Sanayi Odası 53. yaşını kutluyor.

ASO’nun 53 yıllık tarihi bir yandan da Ankara sanayisinin tarihi niteliğinde.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir: “Ankaralı sanayicilerin müstakil bir oda taleplerinden doğan ASO, Türkiye’de sanayinin ve ekonominin gelişmesinde anahtar bir kurum haline geldi.”

 

Ankara Sanayi Odası 53 Yaşında. 18 Kasım 1963 yılında bir grup sanayicinin önderliğinde kurulan Ankara Sanayi Odası 53. yaşını kutluyor.

1960’lardan günümüze gelen süreçte Ankara merkezde dağınık ve genelde küçük ölçekte yer alan sanayi işletmeleri, uzun uğraşılardan sonra Sincan’da kurulan ASO 1.Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmaya başlamış, Ankara ve Türkiye ekonomisinin gelişimi ile birlikte Ankara’daki organize sanayi bölgesi sayısı 11’e ulaşmıştır. Bu süreçte ASO’nun üye sayısı 8 bini aşarken, Ankara, eskiden beri sahip olduğu savunma sanayisindeki üstünlüğünü pekiştirmenin yanı sıra sağlık teknolojileri ile iş ve inşaat makineleri imalatında da atılım yaparak üst sıralara yerleşmiştir.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, 53. yaşını kutlayan ASO’nun kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Ankaralı sanayicilerin müstakil bir oda taleplerinden doğan ASO, Türkiye’de sanayinin ve ekonominin gelişmesinde anahtar bir kurum haline geldi. ” dedi

“ASO’nun 53 yıllık tarihinde hem Ankara hem de Türkiye sanayisi çok önemli mesafeler kat etmiştir. ASO, Ankara için olduğu kadar Türkiye ekonomisi ve sanayisi için de çok önemli bir kurum olmuştur” diyen Özdebir şöyle devam etti:

“Üretim koşullarının iptidai, altyapı imkânlarının sınırlı olduğu, ithalât kısıtlamalarının, yurt içi imalâta karşı önyargıların ve sanayi kesimi hakkında haksız ve yersiz ithamların bulunduğu koşullardan bugüne çok zor süreçlerden geçen Ankaralı sanayiciler, bugün dünyanın hemen hemen her köşesine sanayi mamulleri ihraç eder noktaya gelmiştir. Ankara sanayisi gelişirken ASO ise Türkiye’de sanayinin ve ekonominin gelişmesinde anahtar bir kurum haline gelerek görüşleri merak edilen, söyledikleri ciddiyetle takip edilen bir kurum olmuştur. Odanın kuruluşundan bu yana Türkiye ekonomisi ve sanayisi hakkında dile getirdiği görüşleri ise Türkiye’nin yakın dönem iktisadi geçmişinin bir özeti niteliğindedir” 

Özdebir, ASO’nun kuruluşundaki ruhu korumaya devam edeceklerini ve Ankara’yı sanayinin de başkenti yapmak için bütün güçleriyle çalışacaklarını ifade etti.

 aso-led-53-yil-1000x750-pixels-v2-2