Ankara Sanayi Odası 24. Gündem Toplantısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası 24. Gündem Toplantısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in

    20 Mart 2015

Ankara Sanayi Odası 24. Gündem Toplantısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla yapıldı.
Ankara Sanayi Odası’nda düzenlenen 24. ASO Gündem Toplantısı’na, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı ve çok sayıda   sanayici katıldı.
Ankara Sanayi Odası Başkanı  NurettinÖzdebir toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Bakan Eker döneminde tarım alanında sessiz bir devrimin yaşandığını söyledi. Türkiye’nin tarımsal ürünler alanında net ihracatçı ülke konumunda bulunduğuna işaret eden Özdebir, “Bundan dolayı da çok mutluyuz” ifadesini kullandı. Sanayiciler olarak tarımsal alanda verilen desteklere gıpta ile baktıklarını kaydeden Özdebir, tarımsal araçların üretimindeki KDV uygulamaları konusundaki sıkıntılara değindi. Özdebir, “Bunu ithal edenler, yüzde 8 KDV ile ithal ediyorlar. Yani biz üretirken yüzde 18 KDV ile girdilerimizi alıyoruz. Üzerimize ciddi bir KDV yükü konuluyor ama ithalatçı doğrudan yüzde 8 ile ithal ettiği için onun üzerinde bir KDV yükü kalmıyor” dedi.Özdebir, haksızlık olarak nitelendirdiği bu durumun düzeltilmesi için Eker’den destek istedi. 
 
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Ekerise  AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında bu yıl en az 1,2 milyar lira hibe ödemeyi ve 10 bin istihdam oluşturmayı planladıklarını belirtti.
Projenin 2. aşamasında yenilenebilir enerji yatırımlarının destekleneceğini ifade eden Eker, “Hibe oranları yüzde 70’e kadar çıkarılacak. Toplamda 3 milyar lira yeni kaynak aktarıyoruz. Bu, 6 milyar liralık yatırım demek” dedi.
Bakan Eker, tarımın hayatın tüm alanlarına girdiğini belirterek, son 12 yılda tarım sektörünün yeniden yapılandırılmasıyla hububatın herkesi ilgilendirir hale geldiğini söyledi.
 
Devletin, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olan arazi için destek verdiğini ifade eden Eker, miras kalan arazinin bölüşümde anlaşmazlık çıkması durumunda destek verilemediğini, çünkü destek için resmi belgenin olması gerektiğini kaydetti. Arazi toplulaştırılmasıyla ilgili düzenlemeleri anlatan Eker, “Türkiye tarihinde tarım alanında yapılması gereken en önemli reform, arazi toplulaştırılmasıydı, biz bunu yaptık” dedi.Son 10 yılda 4,5 milyon hektar arazinin toplulaştırmasını tamamladıklarını bildiren Eker, Türkiye’de toplam 14 milyon hektar tarım arazisinin toplulaştırmaya müsait olduğunu, bu yıl sonunda 6 milyon hektar arazinin toplulaştırılacağını kaydetti. Eker, 2023 yılına kadar tarım arazilerini toplulaştırma işleminin tamamlanacağını ifade etti.Ankara’da 1 milyon 220 bin hektar tarım alanı bulunduğunu anlatan Eker, başkentin 2002’de 1,4 milyar lira olan tarımsal üretim değerinin, 2013’te 4,4 milyar liraya yükseldiğini belirtti. Eker, Ankaralı çiftçilere geçen yıl 755,5 milyon lira tarımsal kredi kullandırıldığını, 10 bin çiftçinin ise 486,5 milyon lira sıfır faizli hayvancılık kredisi kullandığını bildirdi.
Eker, desteklenen projelerle 14 bin kişiye istihdam sağladıklarını dile getirerek, “2015’te IPARD kapsamında en az 1,2 milyar lira hibe ödemeyi ve ilave 10 bin istihdam oluşturmayı planlıyoruz” diye konuştu. Projenin ilk aşamasının 2013-2015 yıllarını kapsadığını anlatan Eker, IPARD-2 hakkında da bilgi verdi. 
Projenin 2. aşamasında yenilenebilir enerji yatırımlarının destekleneceğini belirten Eker, “Hibe oranları yüzde 70’e kadar çıkarılacak. Toplamda 3 milyar lira yeni kaynak aktarıyoruz, yani 3 milyar lira hibe. Yüzde 50’den (hibe oranı) hesaplasanız, 6 milyar liralık yatırım demek. Çok büyük bir imkan” dedi.
Yumurta tavukçuluğunun da destek kapsamına alındığını dile getiren Eker, KDV, Gümrük Vergisi ve harçlardan muafiyetin IPARD-2’nin getirdiği en önemli imkanlar arasında yer aldığını kaydetti.Mehdi Eker, muafiyet tutarının 784 milyon lira olacağını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz ASO üyelerini, Ankaralı genç ve hanımefendi müteşebbisleri, Ankaralı hemşehrilerimizi Bakanlığımızın gerek kendi bütçesinden sağladığımız Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamındaki yatırımlardan ve hibelerden istifade etmeye gerekse AB’den alıp üstüne para koyduğumuz IPARD fonundan istifade etmeye çağırıyoruz.”
 
Konuşmalardan sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, sanayicilerin sorularını yanıtladı.
Toplantının sonunda ASO Başkanı Özdebir, Bakan Eker’e, adına ASO 2. OSB’de dikilen fidan sertifikasını takdim etti.