Ankara Sanayi Odası’nın koordinatörlüğünde çalışmalarını sürdüren TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu 2015 yılı 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi - Ankara Sanayi Odası

Ankara Sanayi Odası’nın koordinatörlüğünde çalışmalarını sürdüren TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu 2015 yılı 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi

    23 Aralık 2015

 

Toplantıya; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, TOBB Ankara İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serpil Polat ve çok sayıda kadın girişimci katıldı.

 TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serpil Polat, 81 ilde oluşturdukları kadın girişimciler kurulu ve 6 binden fazla üye ile girişimciliği arttırmaya yönelik her türlü faaliyetin içinde yer alacaklarını dile getirdi.   Türkiye‘deki 1 milyon 200 bini aşan girişimciden sadece 109 bininin kadın olduğunu bildiren Polat, “Fikri olup cesareti olmayan kadınlara cesaret, cesareti olup yol yöntem bilmeyenlere yol yöntem, bunlara sahip olup da parası olmayanlara para temin etme konusunda yol göstermeyi ve kadın girişimci sayısını artırmayı hedefliyoruz. Ülkemizin 2023 hedefleri var ve bu hedeflere mevcut ihracat seviyesiyle ulaşmamız mümkün değil. Bu nedenle atıl durumda olan kadın ve genç girişimcilerin istihdama ve ekonomiye katkıları gerekiyor. Kadın üretiyorsa toplum üretken, kadın çalışıyorsa toplum çalışkan, kadın mutluysa toplum mutlu oluyor” diye konuştu.  

  ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye’nin Birleşmiş Milletlerin “Cinsiyet Eşitliği Endeksi”nde Türkiye’nin 149 ülke arasında 69’uncu sırada yer aldığını belirterek, kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi hayata katılımının artması gerektiğini dile getirdi.   Kadınların işgücüne katılım oranını artırmadan yüksek gelirli ülkeler grubuna girmenin mümkün olmayacağına dikkati çeken Özdebir, şunları aktardı:   “2015 yılı eylül ayı verilerine göre Türkiye’de işgücüne katılım oranı yüzde 52,1 olurken, erkeklerde bu oran yüzde 72,5, kadınlarda ise yüzde 32,3 oldu. Kadınların istihdama katılım oranı dünya ortalaması yüzde 49’lar seviyesinde iken, bu oran AB ülkelerinde yüzde 60, ABD’de ise yüzde 65’ler civarında bulunuyor. Amerika’da toplam işgücünün yarısı kadınlardan oluşuyor. Kadın yönetici oranında durumumuz biraz daha iyi. 2007 seçimlerinde yüzde 8 olan kadın milletvekili sayısı, son seçimlerde yüzde 14’e yükseldi.”   Küresel düzeyde rekabet edebilir bir ekonomi için kadınların iş hayatına katılmasının büyük önem taşıdığını belirten Özdebir, kadınların tarım dışında istihdamı için gerekli eğitim ve altyapıyı sağlayarak diğer sektörlere aktarılması gerektiğini ifade etti.     
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Türkiye’de kadın girişimci sayısının sanıldığı kadar az olmadığını belirterek, “ATO’nun 150 bin üyesi var. Şirketlerde kayıtlı üyelerin beşte biri kadın. Kayıtsız olan, evde bir şekilde çalışan kadınlar da var. Yüz metrekarelik bir evde kadın günde 10 kilometreye yakın yol yapıyor. Evde çalışan kadınlarımızın da en azından sigortalanması ve emeklilik hayatını kazanması çok önemli. 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde kadınları yanımızda göreceğiz” diye konuştu.   Türk kadınının geçmişte olduğu gibi bugün de daima eşinin yanında, onun destekçisi olduğunu dile getiren Bezci, kadına karşı şiddetin acziyet ifadesi olduğunu söyledi.      TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, son 10 yıldır girişimciliğin gelişmesi için büyük gayret sarf ettiklerini vurgulayarak, kadın girişimcilere verdiği önem dolayısıyla AK Parti Hükümetine teşekkür etti.    Türkiye’deki girişimcilerin yaklaşık yüzde 10’unun kadın olduğuna işaret eden Mete, şöyle konuştu: “Maço bir girişimci toplumuz. Bu tabloya kadın eli kesinlikle değmeli. Başarılı kadın girişimciler, evde oturan kadınlarımıza rol model olmalı. Atıl kalan büyük potansiyelimizi işgücüne katabilirsek büyük bir sıçrama yapmamız mümkün. Türkiye’nin yeni bir büyüme hikayesine ihtiyacı var. Hükümetimize tüm gönlümle başarılar diliyorum. Allah yollarını açık etsin. 4 yıl seçimsiz dönem bizi bekliyor. Birlikte çalışabilirsek hedeflerimize ulaşırız. Kadınlarımız vizyonlarıyla itici güç olmalı. Hayal gücünüz bizim için çok kıymetli. Gözünüz teknolojiye yatırım yapmakta olsun. TOBB olarak her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim.”     Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, 550 milletvekilinin 81’inin kadınlardan oluştuğunu belirterek, “Biz siyasette yüzde 14 oranını yakaladık. Bu rakamın AK Parti zihniyeti ile daha da artacağına inanıyorum” dedi.   Taner Yıldız, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 13 yılda kaydettiği değişimde kadınların önemli rol oynadığını ifade etti. Kadınların itici güç olarak büyümeye katkı sağlarken, dünyadaki gelişmelere karşı da duyarsız kalmadıklarını vurguladı.   
  Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, kadın istihdam oranların gelişmiş ülkelere göre düşük olduğunu ifade etti. Bakan Sarı, “Dünya’nın gelişmiş ülkelerinde kadın istihdam oranı yüzde 60’lar civarındadır. Ülkemizde maalesef bu oran istenilen düzeyde değil. Kadın işgücüne katılım oranı 2004’te yüzde 23.3 iken 2014 yüzde 30.8’ yükseldi. Ancak bu oranlar da yeterli değildir. Gerek ekonomimiz için gerekse kadınlarımız için acilen sayımızı arttırmamız gerekmektedir. Cumhuriyetimizin 100. yılında iki işverenden birinin kadın olmasını bir kadın bakan olarak arzu etmekteyim.” ifadelerini kullandı. 
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ise hükümette sadece iki kadın bakan olduğunu belirterek, parlamentodaki kadın temsil oranın yeterli görmediklerini kaydetti. Bakan Ramazanoğlu, “2004 yılında kadının iş gücüne katılma oranı yüzde 23 civarındayken 7 puanlık bir artışla 2014 yıl sonu itibariyle yüzde 30’lar civarına yükselmiştir. Büyüyen ve gelişen Türkiye’de mutlaka lider kadın girişimcilerimizin sayısı artmalıdır. Girişimcilik konusunda kadınlara yönelik her türlü desteği vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Siyasetin içerisinde AK Parti’nin kuruluşundan itibaren bu konuda mücadele ettik. Evet hem siyasetin içerisinden kadınlara alan açtık. Bugün hükümetimizde iki kadın bakanımız var. Parlamentodaki kadın temsil oranını tabi ki yeterli görmüyoruz. Ama bu bir talep meselesidir. Bu bir mücadele meselesidir. Kadınlarımızın siyasette de sivil toplum örgütlerinde de iş dünyasında da pes etmeden devam etmelerini istiyoruz. Özellikle siyasette kadınlar için en büyük tehlike belli bir süre mücadele ettikten sonra yorulup sabırsızlık gösterip pes etmeleridir. Erkekler kendi aralarında daha sabırlı ve işbirlikçiler kadınlar biraz daha kendi aralarında yarışmacılar oda kadınları biraz daha yoruyor. Kadınlara sesleniyorum kendi aramızda yarışmayalım dayanışalım ve daha çok mesafe alalım.” diye konuştu.