Ankara İş Dünyası Örgütlerinin Başkanlarından Sağduyu Çağrısı - Ankara Sanayi Odası

Ankara İş Dünyası Örgütlerinin Başkanlarından Sağduyu Çağrısı

    6 Haziran 2013

Ankara İş dünyası örgütlerinin başkanları bugün Ankara Sanayi Odası’nın evsahipliğinde biraraya gelerek ortak bir basın açıklaması yaptı.  Ortak açıklamayı ASO Başkanı Nurettin Özdebir yaptı. Özdebir’in konuşması şöyle:


 ‘‘Değerli Basın Mensupları Hepinizi Ankara’da ki iş dünyası örgütleri adına saygı ile selamlıyorum. Bu masanın etrafında; Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, ben Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz , Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner, Ankara ve Ankaralıları Tanıtma Başkanı Halil Şıvgın, Hür Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Yusuf Sarıca, Anadolu İşadamları Federasyonu Başkanı Rahmi Bıyık, Ostim Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın,  Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Sayın Barış Aydın, Ostim Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği Başkanı Özcan Ülgener, Ankara Genç İşadamları Derneği Başkanı Abdullah Değer, Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Sayın Seçim Aydın, Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Nezih Allıoğlu, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulu İç Anadolu Bölge Başkanı Göksel Ayrancıgil, Yeni Gimat ve İşyerleri İşletmesi Başkan Yardımcısı Recai Kesimal, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Birten Gökyay, MÜSİAD Ankara Şube Başkanvekili İrfan Güvendi, Ankara Giyim Sanayicileri Dernek Başkanvekili Ergin Şentürk bulunuyor. 

Kısacası Ankara’daki iş dünyasını temsil eden sivil toplum örgütlerimizin başkanları burada. Ülkemizde son 10 gündür yaşanan olaylar Gezi Parkında başlayan, masum bir şehre ve çevreye sahip çıkma hareketinin,   amacını aşarak tüm yurda yayılması ve özellikle de Ankara’da iş hayatını ve yaşamı felç edecek şekilde bugünlere kadar gelmiş olması hepimizi üzmektedir.

Türkiye, iddialı bir ülkedir. Bölgesinde bir güç olarak her geçen gün dünyadan ayrışmakta ve bu pozisyonunu pekiştirmektedir. Ancak yaşanan bu olaylar bizim şehrimizin iş hayatını ve yaşantısını etkilediği gibi, dünya kamuoyunda da prestijimizi etkilemekte. Ben ülkemizin   Suriye gibi,  Mısır gibi gösterilmesini, dünyaya bu şekilde tanıtılmasını kabul etmiyorum.

Hak aramak, hepimizin hakkıdır. Ve bu   ülkemizde anayasal bir hak olarak korunmakta ve buna saygı gösterilmektedir. Her ne kadar ilk gün yaşanan aşırı tepki, yurt sathına yayılmış olsa da,   olayların bu şekilde devam etmesi, ülkemize, ekonomimize her geçen gün daha fazla zarar vermektedir. Bir turizm mevsimine giriyoruz, iptaller yaşayabiliriz.

Bu olayların başlamasıyla beraber Türkiye’de faizler  arttı. Cuma’dan Pazartesiye İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndaki şirketlerimizin değeri 65 milyar lira azaldı.
Bu hak aramakla ilgili mesajlar herkes tarafından alındı ve algılandı. İnsanların kendisini kötü hissetmesi, yaşamına müdahale ediliyor kaygısı taşıması ve bu kaygıyı dile getirmesi son derece doğal bir haktır.

Ancak, bu hakkı kullanırken kamu malına zarar vermek, başkalarına karşı saygısızlık etmek, özellikle  söylenen sloganlar ve yapılan hakaretlerle   kişisel onur ve haysiyeti rencide edecek davranışları, bu gösterileri yapanlara ve ülkemize yakıştıramıyorum.

Amaç hasıl olduğuna göre, bununla ilgili soruşturma ve kovuşturmaların yapıldığı ve yapılacağı sözü verildiğine göre, artık bu taşkınlıkların, bu eylemlerin devam etmemesi,   derhal sona erdirilmesi lazım.

İstanbul’da bu olaylar dün gece çok daha farklı bir mecraya, bir eğlenceye, bir şölene dönüştü. Ama biz hala Ankara’da çatışmalardan  bahsediyoruz. Bir an evvel şehrin yaşantısının normalleşmesi  gerekir. Bu durumun daha fazla devam etmemesini ve gösterilere  katılan kardeşlerimizden, yavrularımızdan aklıselim içerisinde davranmalarını bekliyoruz.

Değeri basın mensupları, hepinize teşekkür ediyorum. 
 
 
BASIN TOPLANTISINA KATILAN BAŞKANLAR;
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR
Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih BEZCİ
Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik YAVUZ
Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Mehmet YİĞİNER
Hür Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Yusuf SARICA
Anadolu İşadamları Federasyonu Başkanı Rahmi BIYIK
Ostim Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan AYDIN
Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Barış AYDIN
Ostim Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği Baskanı 
Özcan ÜLGENER
Ankara Genç İşadamları Derneği Başkanı Abdullah DEĞER
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Seçim AYDIN
Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Nezih ALLIOĞLU
TOBB Genç Girişimciler Kurulu İç Anadolu Bölge Başkanı Göksel AYRANCIGİL
Yeni GİMAT İş Yerleri İşletmesi Başkan Yardımcısı Recai KESİMAL
TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Birten Gökyay
MÜSİAD Ankara Şubesi Başkan Vekili İrfan GÜVENDİ
AGSD Ankara Giyim Sanayicileri Dernek Başkan Vekili Ergin ŞENTÜRK
Ankara ve Ankaralıları Tanıtma Vakfı Başkanı Halil ŞIVGIN