merzifon escort
 Ankara 2. Sanayi Fuarı Kapılarını Açtı - Ankara Sanayi Odası

Ankara 2. Sanayi Fuarı Kapılarını Açtı

    20 Kasım 2012

Ankara Sanayi Odası ve Forum Fuarcılık işbirliği ile düzenlenen “Ankara 2.Sanayi Fuarı” (ANSAF’12) kapılarını ziyaretçilere açtı.


Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen  Ankara 2. Sanayi Fuarı’nın açılışına Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel,   Ostim Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın, Ankara Genç İşadamları Derneği Başkanı (ANGİAD) Abdullah Değer, Ostim Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği Başkanı (ORSİAD) Özcan Ülgener ve çok sayıda sanayici katıldı.


Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir,  Ankara’nın her geçen gün daha fazla geliştiğinin altını çizerek, “Ankara, 9 adet Organize Sanayi Bölgesi ve Türkiye’deki en çok teknoparka sahip il olarak teknolojide diğer illere göre açık ara önde” dedi.

Türkiye’nin ihracatındaki kilogram başına ortalama fiyatın 1,6 dolar seviyesinde olduğunu belirten Özdebir, söz konusu bedelin gelişmiş ülkelere göre çok düşük olduğunu kaydetti. Özdebir, Ankara’nın ihracattaki kilogram başına bedelin Türkiye ortalamasına göre çok ilerde olduğunu söyleyerek, “Ankara’nın yaptığı ihracatın ton fiyatı 23 bin 500 dolar, Türkiye’nin ortalaması ise 1600 dolar. Bizi ikinci sırada İstanbul takip ediyor” diye konuştu. Özdebir, Ankara’da 3 adet traktör fabrikası bulunduğunu belirterek, Ankara’nın Türkiye’nin “traktör üssü” olduğunu söyledi. Türkiye’nin gelişmesi adına Ankara’nın çok büyük potansiyele sahip olduğunu ifade eden Özdebir, söz konusu potansiyeli yansıtmak adına yeni bir fuar alanına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Yeni fuar alanı için proje çalışmalarının başladığını belirten Özdebir, hedeflerini söz konusu fuarı 2013 yılında hayata geçirmek olduğunu söyledi. Özdebir, yeni fuar alanında ilk olarak İDEF uluslararası savunma sanayi fuarı düzenlemek istediklerini belirterek, “Ankara Savunma Sanayinin Merkezi’dir” ifadesini kullandı. Özdebir, orta gelir tuzağına düşmeyecek illerin başında Ankara’nın geldiğini söyledi.


Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ise fuarların önemine dikkati çekerek, yeni yüzyıldaki ekonomik buluşma noktalarının fuarlar olduğunu ifade etti. Ankara’da yeni fuar alanları oluşturulması gerektiğini belirten Yüksel, Ankara’da yapılması planlanan Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nin en kısa zamanda yapılması gerektiğini vurguladı. Ankara’da hava ve savunma sanayi başta olmak üzere bir çok alanda lider olduğunu kaydeden Yüksel, “Kim Türkiye’de sanayiyi algılamak istiyorsa Ankara’ya gelecek” ifadelerini kullandı. Yüksel, Ankara’nın 6 adet teknoparkı olduğunu hatırlatarak, Ankara’da Bilişim Vadisi’nin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.


Konuşmaların ardından Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, ASO Başkanı Nurettin Özdebir’e plaket verdi.

 

Plaket töreninden sonra ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile  Ankara Valisi Alaaddin Yüksel fuarda bulunan firmaları ziyaret ettiler.


Daha sonra ASO Başkanı Nurettin Özdebir,  Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle   12 ülkeden gelen 50’ye yakın yabancı  işadamıyla  bir araya geldi.