Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı Projesi hk. - Ankara Sanayi Odası

Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı Projesi hk.

    19 Şubat 2010

Tarihi     : 19.02.2010
 
İşareti    : 5/5000 – 610
Yanıt      : dim@aso.org.tr  
 
 
Sayın Üyemiz, 
 
Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı’ndan alınan bir yazıda, Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı’nın Cebeci Erzurum Mahallesi Geçim Sok. No 21 Kurtuluş Ankara adresindeki Altı Nokta Körler Eğitim ve Kültür Merkezi’ni işletmek, körlerin ihtiyacı olan araç ve gereçleri üretmek ve körlerle ilgili kuruluşlara finasman sağlamak amacıyla 1997 yılında kurulduğu belirtilmektedir.
 
İşletmekte oldukları eğitim ve kültür merkezi bünyesinde; brail (kabartma) baskı sistemi, kabartma ve sesli kütüphane, sesli kitap kayıt stüdyoları, konukevi, özel eğitim merkezi, konferans salonu, lokal ve çeşitli hizmet ünitelerinin bulunduğu ifade edilmektedir.
 
Bu merkezde, görme engelliler için sesli ve kabartma kitap üretimi yapılmakta olduğu, bilgisayar, yabancı dil, müzik, üniversiteye hazırlık, tiyatro, masörlük ve birçok mesleki eğitim kurslarının düzenlendiği bildirilmektedir.
 
Çeşitli kurum ve kuruluşların bağışları ve destekleri ile inşa edilen ve işletmesi konusunda devletten herhangi bir destek almayan Altı Nokta Körler Eğitim ve Kültür Merkezi’nin ülkemizde bu anlamda hizmet veren tek merkez olduğu ve tüm hizmetlerin ücretsiz olduğu ifade edilmektedir.
 
Görme engellilere sunulan tüm bu hizmetlerin niteliğini arttırabilmek amacıyla da yakın dönemde bir proje başlattıkları belirtilmektedir.
 
Ankara/Dikmen Sokullu caddesi 7486 ada ve 27 parsel numaralı araziler üzerine “Altı Nokta Yaşam Merkezi ve Altı Nokta Kültür Parkı” projelerinin inşa edildiği bildirilmektedir. Söz konusu tesisin tüm inşaat giderlerinin Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı’nın yaptığı yardım kampanyaları ve çeşitli organizasyonla elde edilmeye çalışıldığı ifade edilmektedir. Söz konusu projeyle ilgilenen ve yardımda bulunmak isteyen üyelerimizin Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı’ndan Sn. Abidin ARI (Tel: 0312 363 77 45/46/47, Cep Tel: 0541 363 77 46) ile temasa geçmeleri hususunu bilgilerinize sunarız. 
 
Saygılarımızla,
 
Ankara Sanayi Odası