Alitalia Havayolu hk. - Ankara Sanayi Odası

Alitalia Havayolu hk.

Tarihi     : 01.12.2008
İşareti    : 5/5000 –
4650
Yanıt      : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen, İtalyan ulusal havayolu şirketi Alitalia’nın karşı karşıya bulunduğu mali ve idari kriz nedeniyle iflas etme noktasına gelmiş olduğu belirtilmektedir.

İtalya Hükümetinin, anılan kuruluşu bir başka havayolu ile birleştirmek suretiyle bir şirket kurtarma operasyonu gerçekleştirmeye çalıştığı, Alitalia pilotlarının hafta içinde başlattıkları grev nedeniyle iç ve dış uçuşlarında yoğun iptaller meydana geldiği, buna paralel olarak yer hizmetlerinin ciddi biçimde aksadığı ifade edilmektedir.

Yazıda, yaşanan krizin Alitalia ile Türkiye-İtalya arasında seyehat eden veya anılan havayolu ile İtalya üzerinden aktarmalı seferlere katılan vatandaşlarımızı da olumsuz etkilediği bildirilmektedir.

Bu bağlamda son 2 gündür, pilotların başlattığı grev nedeniyle mağdur olan çok sayıda vatandaşımızdan şikayetler alındığı,12 Kasım 2008 tarihinde Konsolosluk şubesiyle temas edilen yirmi civarında vatandaşımızın İstanbul’a güçlükle dönebildiği, mağdur yolcuların tazminat talepleri karşısında İtalyan adli makamlarının çaresiz kaldığı ifade edilmektedir.

Bu kapsamda Alitalia şirketi ile seyehat edecek vatandaşlarımızın olabilecek mağduriyetinin önlenmesini teminen, Dışişler Bakanlığı’nın internet sitesinde bir duyuru yayınlandığı belirtilmektedir. Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ankara Sanayi Odası