ALİ BABACAN ANKARA İŞ DÜNYASIYLA BİRARAYA GELDİ

    27 Ekim 2015

ALİ BABACAN ANKARA İŞ DÜNYASIYLA BİRARAYA GELDİ.
 
Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili AdayıAli Babacan,Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ederek Ankara İş Dünyasıyla biraraya geldi.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete, AK Parti İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı, AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Barış Aydın ve çok sayıda iş dünyası temsilcisi katıldı.

 
 
Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir  seçimlerin ardından Türkiye için yeni bir dönem başlayacağını belirterek, yeni bir büyüme hikayesi olmasını arzu ettiklerini dile getirdi. Öncelikle siyasal reformların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Özdebir, “Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Maalesef anayasayı değiştiremedik. Siyasi partiler ile ilgili de reformların yapılması lazım” değerlendirmesinde bulundu. Özdebir, esnek çalışma modelleri başta olmak üzere çalışma hayatı ile ilgili de reformlara ihtiyaç duyulduğunu kaydederek, imalat sanayisinde çalışanlara yönelik kariyer planlaması yapılması gerektiğini söyledi. Siyasi partilerin asgari ücret vaatlerine de değinen Özdebir, “Asgari ücret kıdem tazminatının da tabanını ve tavanını belirliyor. Siyasi partilerin ‘Kim ne veriyorsa ben 5 fazlasını veriyorum’ anlayışı sanayiciyi riske sokar” dedi.

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara milletvekili adayı Ali Babacan ise  Türkiye’nin küresel konjonktürden, bölgesel güvenlikten ve iç siyasetten kaynaklı zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Tüm olumsuzluklara rağmen ekonominin çarkları dönmeye devam ediyor” dedi. Babacan, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin temel anlamda 3 önemli zorluk alanı bulunduğunu söyledi. Bunlardan birinin küresel ekonomik konjonktür olduğunu dile getiren Babacan, küresel ekonomik krizin dünyanın son 100 yılda karşılaştığı en büyük krizler arasında yer aldığını ifade etti. Krizin son 1-1,5 yılda evrildiğini kaydeden Babacan, “20 yıl aradan sonra ilk kez gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere doğru bir sermaye akışı var” diye konuştu. 
Çin’in büyüme hızının yarı yarıya düştüğünü, Brezilya ve Rusya ekonomilerinin de daraldığını belirten Babacan, “Biz de gelişmekte olan ülkeyiz. Hindistan ve Çin hariç gelişmekte olan ülkelerin büyümesi yüzde 1,9. Bu durum Türkiye’yi de etkiliyor” değerlendirmesinde bulundu. 
Türkiye’nin karşı karşıya olduğu ikinci zorluğun bölgesel güvenlik meseleleri olduğunu anlatan Babacan,  istikrarsızlık ve petrol fiyatlarındaki düşüşün Irak’ı, dolayısıyla Türkiye ile Irak arasındaki ticareti etkilediğini söyledi. Babacan, Suriye’de yaşanan sorunların da Türkiye’yi etkilediğine işaret etti.
Üçüncü zorluğun ise iç siyasi gelişmeler olduğunu kaydedenBabacan, özellikle son dönemlerdeki terör olaylarına değindi. Terörün dünyada yaygınlaşan ve uluslararası nitelik kazanan bir problem olduğunun altını çizen Babacan, DEAŞ’ın hakimiyet alanı dışındaki ülkelerde de eylemler gerçekleştirdiğini, Ankara’daki bombalı saldırının arkasında da DEAŞ’ın bulunduğunun düşünüldüğünü ifade etti. 
Söz konusu üç sorun alanından Türkiye’nin kendini koruyabileceğini belirten Babacan, “Türkiye sorunlarını aşıp yoluna devam edebilir” diye konuştu.  
– “Vaatlerimiz ölçülü ve gerçekçi”
Yaklaşan genel seçimler öncesinde siyasi partilerin seçim vaatlerine de değinen Babacan, AK Parti dışındaki diğer partilerin vaatlerinin maliyetinin 150-180 milyar lira arasında değiştiğini söyledi. 
Kendi vaatlerinin maliyetinin ise 20 milyar lira olduğunu anlatan Babacan, “Biz vaatlerimizi açıkladık ve yeni açıkladığımız OVP’ye bunları yerleştirdik. Bir yandan seçime gidiyoruz, bir yandan vaat yarışı var ama vaatlerimizi ölçülü ve gerçekçi tutuyoruz” ifadelerini kullandı. 
Fiyat istikrarı açısından da enflasyon ile mücadelede gelinen noktanın önemine dikkati çeken Babacan, “Tüm olumsuzluklara rağmen ekonominin çarkları dönmeye devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu. 
– “Türkiye istikrarını demokraside arıyor”
Türkiye’nin hak ve özgürlükler konusunda geldiği noktanın terör eylemlerinin etkisini azalttığını belirten Babacan, Ankara ve Suruç’taki saldırıların başka ülkelerde olsa dengeleri değiştirebileceğini dile getirdi.
Türkiye’deki güçlü demokrasinin terör eylemlerini boşa çıkardığının altını çizen Babacan, “Ankara’daki olay Türkiye’de dengeleri değiştirebilirdi ama halkımızın sağduyusu galip geldi. Bu ‘demokrasimize ve memleketin tümüne bir saldırıdır’ dedik ve Türkiye yoluna devam etti. Türkiye artık istikrarını, askeri vesayette, güvenlik odaklı politikalarda aramıyor, demokraside arıyor” dedi.
– Yargı reformu vurgusu
Babacan, Türkiye’nin gelecek dönemde büyük sınavlar vereceğini kaydederek, makro ekonomik istikrar üzerine mutlaka reformlar inşa edilmesi gerektiğini söyledi. 
Daha önce açıklanan 25 öncelikli dönüşüm programlarının bu anlamda önemli olduğunu belirten Babacan, bunların yanı sıra yargı alanında da reformlar yapılmasının önemini vurguladı. Babacan, yargıya güvenin yaygınlaşmasının önemli olduğunu dile getirerek, iyi bir hukuk devleti olunduğunda o ülkeye yönelik yatırımların da çoğaldığını ifade etti. 
Yolsuzlukla mücadele ve şeffaflık konusunda da adımlar atılması gerektiğini kaydeden Babacan, “Şeffaflık listesinde 2002’den sonra dünyada yükseldik ama yetmiyor. En iyi ülkeler arasına girmemiz lazım” diye konuştu.