AĞAÇ İŞLERİNDE MESLEKİ STANDARTLARI ASO BELİRLEYECEK - Ankara Sanayi Odası

AĞAÇ İŞLERİNDE MESLEKİ STANDARTLARI ASO BELİRLEYECEK

 
AĞAÇ İŞLERİNDE MESLEKİ STANDARTLARI ASO  BELİRLEYECEK
 
Özdebir: Verimliliği artırmanın yolu nitelikli eleman  
 
Mesleki Yeterlilik Kurulu(MYK) ile protokol imzalayan Ankara Sanayi Odası (ASO) Ağaç işlerinde mesleki standartları belirleme yetkisi aldı. ASO bu sektörde yeralan 25 adet mesleğin standartlarını belirleyecek.  Protokol, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile MYK Başkanı Bayram Akbaş tarafından 7 Temmuz 2010 tarihinde imzalandı.
 
 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir protokol töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında işsizlik geldiğini, bunun da  temel nedeninin mesleksizlik olduğunu vurguladı. Dünya ile rekabet edebilmek için daha nitelikli ürünler üretmek zorunda olduğumuza dikkat çeken Özdebir, bunun için de nitelikli işgücüne ihtiyaç olduğunu ifade etti.  Türkiye’de işgücü verimliliğinin düşük olmasının önemli sebeplerinden birinin nitelikli  eleman sorunu olduğunu da belirten Özdebir, “En son teknoloji ile çalışan makineler de getirsek verimliliği artıramayız. İşgücünün niteliğini mutlaka yükseltmek zorundayız.” dedi.  Özdebir, bu protokolle  bir başlangıç yaptıklarını kaydederek, “uzun yolculuklar için küçük bir adım atıyoruz. Daha standardı belirlenecek yüzlerce meslek var. Burada elde edeceğimiz birikimle mesleki eğitime çok daha fazla katkı sağlamaya çalışacağız” diye konuştu.
 
MYK Başkanı Bayram Akbaş da, en temel sorunlarımızdan birinin nitelikli işgücü ihtiyacı olduğunu ve bunun altyapısını oluşturmak için çaba gösterdiklerini söyledi ASO ile küçük ama anlamlı bir başlangıç yaptıklarını belirten Akbaş, “ASO bizim en stratejik ortaklarımızdan biri oldu. İşbirliğimizin sağlam adımlarla yürüyeceğine inanıyorum” dedi.
 
ASO, imzalan protokolle  bir yıl içerisinde ağaç işleri alanında alt seviyeleriyle birlikte 25 adet meslek standardı hazırlayacak. Böylece Avrupa Birliği ile uyumlu “Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi” işletilecek, her alanda iş yapacak kişilerde standartta yazan gereklilikler aranacak, sınav ve belgelendirme bu standartlara göre yapılacak.
 
Aso tarafından ağaç işleri alanında hazırlanacak standartların ana başlıkları şunlar:Kereste Üreticisi,Tomruklama Operatörü,Mobilya Döşemeci,Presçi ( Mobilya ),Kaplama Hazırlama Elemanı,Mobilya ve Dekorasyon Montajcısı,Parke Döşemecisi,Ahşap İşleme Makineleri Operatörü,Ahşap Tornacı, Ahşap Restorasyoncu, İskeletçi, Ahşap Doğramacı, Ahşap Deniz Araçları İmalatçısı, Mobilya İmalatçısı, Ahşap Yapılar İmalatçısı.