Afganistan Yatırım İmkanları - Ankara Sanayi Odası

Afganistan Yatırım İmkanları

    11 Eylül 2013

Tarih: 10.09.2013
İşareti: 05/5000-3230
 
Sayın Üyemiz,
 
T.C. Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurt Dışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, Toronto Ticaret Ataşemiz Mehmet Tan’ın, 18 Ağustos 2013 tarihinde iş görüşmeleri için Kanada’da bulunan Afganistan’da yerleşik Ghazanfar Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO Ismail Ghazanfar ile bir görüşme gerçekleştirdiği iletilmektedir.
 
Sayın Ghazanfar’ın, halen bankacılık, petrol dağıtımı, depolama, taşımacılık ve pazarlama alanlarında faaliyet gösteren şirketleri hakkında özet bilgi vererek şirketin halen TPAO ve BAE milli petrol şirketinin ağırlık hissesine sahip olduğu Dragon Oil ile birlikte Afganistan’ın kuzeyinde bir petrol arama projesinde ortaklığının bulunduğunu, ayrıca yıllık 500.000 varil civarında bir rafinasyon kapasitesine sahip olduğu bildirilmektedir.
 
Afganistan’ın rafine edilmiş petrol ürünleri ihtiyacını karşılamak üzere yabancı ortakla 3 milyon ton kapasiteli bir rafineri yatırımı düşündükleri, Kanada’da bulunma sebebinin de bu alandaki firmalarla görüşmek olduğu ifade edilmiştir. Afganistan’ın ihtiyacı olan çeşitli alanlarda yabancı ortaklarla yatırıma açık oldukları, ilgi duyacak Türk firmalarıyla azotlu gübre ve çimento üretimi, petrol rafinasyonu ve doğalgaz işleme alanlarında ortak yatırıma gidebilecekleri belirtilmektedir. Ghazanfar Group hakkında bilgileri içeren sunum ekte yer almaktadır.
 
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası