Abu Dhabi Yatırım Ajansı (ADIA) Proje Destekleri - Ankara Sanayi Odası

Abu Dhabi Yatırım Ajansı (ADIA) Proje Destekleri

Tarih: 18.07.2013 
İşareti: 05/5000-2610
 
Sayın Üyemiz,
 
Abu Dhabi Yatırım Ajansı’ndan alınan bir yazıda,bahse konu ajansın bir proje geliştirme ve yatırım organizasyonu olarak Abu Dhabi(Birleşik Arap Emirlikleri)’de faaliyet göstermekte olduğu iletilmektedir.Stratejilerinin, Abu Dhabi Yatırım Ajansı olarak güçlü finansal getiriler ve ekonomik çeşitlilik sunmak için uzun vadeli sermaye yoğun yatırımlar yapılmasını sağlamak  olduğu belirtilmektedir.
 
Abu Dhabi Yatırım Ajansının satın alma, havacılık, telekomunikasyon, teknoloji, enerji, endüstri, medikal, altyapı, gayrimenkul, otelcilik ve hizmet gibi önemli karşılaştırmalı üstünlük sağlayabilecek alanlara odaklandığı ifade edilmektedir.
 
Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti tarafından kurulmuş olan bu ajans devlete ait olmakla birlikte, kuruluş stratejisinin bir anlamda da somut sosyal fayda sağlamaya yönelik yatırımların önünü açmak ilkesi üzerine bina edilmiş olduğu bildirilmektedir.
 
ADIA % 3.5 faiz oranı ile üçüncü şahıs yatırımcılarla proje sahipleri için yatırım kredisi ve proje finansmanı sağlamak ile birlikte yeniden yatırım yapmak isteyenler için cazip fırsatlar sunarak yerel, bölgesel ve uluslararası yatırımlarla multi-milyar dolarlık portföyü yöneten ve dönem içinde% 10 yatırım getirisi şartlarını sağlayan uzun vadeli yatırım projelerini finanse eden bir kurum olduğu ve kabul edilebilir bir proje geldiği takdirde ve bu proje ajansın finansman kapsamında ise kurumun proje sahiplerine teklif vereceği iletilmektedir.
 
Proje sunumu / iş planı aşağıdaki fonksiyonel alanları kapsayacak şekilde olmalıdır;
  • Şirketi ve şirket yapısını tanıtan bir giriş veya şirket sahibi/girişimciye dair bilgiler
  • Iş planının tarihsel değerlendirilmesi (bu mevcut bir proje ya da yeni bir proje olabilir)
  • Yatırımın planını ve amacını destekleyen finansal  yapı ve analizler
Özetle, tanımlanmış bir zaman dilimi içinde , net olarak projeyi finanse etmek için gerekli US $ veya Euro toplam tutarı belirtilmelidir. Ayrıntılı bilgiye Abu Dhabi Yatırım Ajansın resmi web sitesinden (http://www.adia.ae/En/home.aspx) ulaşılabilir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası