ABD Vizesi - Ankara Sanayi Odası

ABD Vizesi

    2 Ocak 2013

Tarihi   : 02.01.2013
İşareti   : 05/5000-7
 
 
 
Sayın Üyemiz,
 
ABD Ankara Büyükelçiliği’nden alınan bir yazıda, ABD Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu, ABD’ye seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri için yeni vize hizmetlerini uygulamaya koyduğu ifade edilmektedir. 19 Aralık 2012 tarihinden itibaren, vize randevusu alımlarında, vize ücreti ödemelerinde ve kurye ile gönderi hizmetlerinde yeni bir sistem üzerinden hizmet verilecek olup, yapılan yeni düzenleme ile, mevcut randevu ve pasaportların kurye ile gönderi ücretleri ortadan kaldırılarak vize ücretleri de düşürülmüş olacağı belirtilmektedir.
 
19 Aralık 2012, Çarşamba gününden itibaren, başvuru sahipleri, ABD vizesi için başvuru randevularını üstlenici firma olan CSC aracılığı ile usvisa-info.com adresindeki ABD Büyükeçiliğin websitesinden ya da (0850) 252-6355 numaralı telefonu arayarak yapabileceği bildirilmektedir. ABD’den arayan başvuru sahipleri (703) 439-2348 numaralı telefonu arayabileceği ifade edilmektedir.  Her iki telefona da yapılacak yerel aramalar ücretsiz olup, yeni sistemimizde randevu almak için ayrıca ücret ödemek gereği ortadan kalkacak ve randevu ücreti, vize başvuru ücretinin içinden tahsil edileceği belirtilmektedir.
 
Telefonla randevu ve bilgi hizmeti 19 Aralık 2012 tarihi itibarı ile başlayacak ve başvuru sahipleri, çağrı ve bilgi merkezi aracılığıyla randevularını ilk 60 gün süresince Pazartesi-Cuma günleri 07:00-21:00 saatleri arasında, sonrasında ise 07:00-19:00 saatleri arasında alabilecekleri bildirilmektedir. Aynı saatler ABD’den arayan başvuru sahipleri için de ilk 60 gün süresince Pazartesi-Cuma günleri 07:00-21:00 arasında, sonrasında ise 07:00-19:00 saatleri şeklinde geçerli olacaği ifade edilmektedir. Telefonla bilgi sistemi Türkçe, İngilizce ve Farsça olarak hizmet verecek, hem ABD Ankara Büyükelçiliği’nden hem de İstanbul Başkonsolosluğun’dan randevu alma imkanı sunulacağı ifade edilmektedir.
 
Yine 19 Aralık’tan itibaren, vize başvuru ücretlerini nakit olarak ödemek isteyen başvuru sahipleri, ödemelerini Türkiye genelinde 959 noktada hizmet veren Akbank şubelerinde TL olarak yapabilecek, kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen başvuru sahipleri ise otomatik telefon sisteminden yararlanarak ABD Doları olarak ödeyebilecekleri bildirilmektedir. 19 Aralık 2012 tarihinden itibaren, başvuru sahiplerinin pasaportları, başvuru sırasında seçmiş oldukları PTT şubesine gönderilebileceği, kurye ile gönderi için ayrıca ücret gerekmediği ve pasaport gönderi ücretleri başvuru ücretinin içinde tahsil edileceği ifade edilmektedir.
 
Daha fazla bilgi için 19 Aralık 2012’de etkinleşecek usvisa-info.com ve http://turkey.usembassy.gov/  adresindeki ABD Büyükelçilik websitesinden bakılabileceği ifade edilmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası